SON DAKİKA
Tarih : 2021.12.22 14:52:49

İstanbul Havalimanı’nda Operasyon: Böyle Yakalandı

İstanbul Havalimanı’nda, ABD'li diplomata ait pasaportla Almanya'ya gitmek isteyen Suriye uyruklu Raed S. kontrol sırasında yakalandı. Kamera incelemelerinde, Raed S.’nin pasaportu ABD Beyrut Konsolosluğunda görev yapan David Jack K. isimli diplomattan aldığı belirlendi. Ttutuklanan ABD’li şüphelinin üst aramasında zarf içerisinde 10 bin dolar bulunduğu belirtildi. Polis ekipleri, yabancı nüfusu 2 milyonu bulan İstanbul'da göçmen kaçakçılığıyla ilgili çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Son dönemlerde kaçak göçmenlerin sahte pasaport kullanarak İstanbul Havalimanı'ndan Avrupa'ya kaçmaları sebebiyle burada da denetimler sıkılaştırıldı. Sahte evraklarla ilgili çalışma yapan ekipler, 11 Kasım 2021'de bir kişinin tavırlarından şüphelendi. Almanya'ya gitmek isteyen şüphelinin gösterdiği ABD'li diplomat David Jack K. adına düzenlenmiş pasaport incelendi. Pasaportun gözaltına alınan şüpheliye ait olmadığı belirlendi.

KONSOLOSLUK GÖREVLİSİ DE YAKALANDI

Polis ekipleri, şüphelinin Suriye uyruklu Raed S. olduğunu tespit etti. Şüpheli gözaltına alınırken, güvenlik kameraları incelendi. Raed S.'nin havalimanında bir kişiyle buluştuğu ve kıyafetlerini değiştirdiği anlaşıldı. Raed S.'nin buluştuğu kişi de gözaltına alındı. Yakalanan şüphelinin, ABD'nin Beyrut Konsolosluğu'nda diplomat olarak görevli olan David Jack K. olduğu belirlendi. Amerikan vatandaşı David Jack K.'nın üst aramasında 10 bin Dolar ve yine kendi adına ait diplomatik pasaport bulunduğu belirtildi.

BENZERLİKTEN FAYDALANACAKTI

Polisin yaptığı incelemede Raed S.'nin üzerinde ele geçirilen pasaportun, David Jack K.'ya ait hususi pasaport olduğu anlaşıldı. İddiaya göre, Ortadoğu kökenli David Jack K. ile Raed S. fiziksel olarak bir birlerine benziyorlardı. İfadesinde pasaportu 10 bin dolara satın aldığını söylediği öne sürülen Raed S.'nin bu benzerlik sayesinde David Jack K.'nın hususi pasaportuyla yurt dışına çıkmaya çalıştığı öne sürüldü.

ABD'Lİ ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınan 2 şüpheli emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye gönderildi. Başkasına ait pasaport kullanarak Almanya'ya gitmeye çalıştığı tespit edilen Suriye uyruklu Raed S. hakkında “Resmi Belgede Sahtecilik” suçundan işlem yapılarak serbest bırakıldı. Amerikan vatandaşı olan David Jack K. ise tutuklandı.

Yazarlar