SON DAKİKA
Tarih : 2022.01.12 13:13:50

İstanbul Havalimanı’nda Toplanan Atıklar Sanata Dönüştü

SanatçıDeniz Sağdıç’ın atık malzemelerle ürettiği portreler İstanbul Havalimanı’ndaziyaretçilerle buluştu. İGA ve paydaşlarının markalarını taşıyan eskiüniformalar, düğmeler, İstanbul Havalimanı’nda toplanan plastik kutular,poşetler gibi malzemelerin sanata dönüştüğü sergi, yolculardan yoğun ilgigördü.  

Sıfır atık konusundabaşlattığı uygulamalarla daha önde İstanbul Havalimanı sıfır atık belgesinialan ilk havalimanı olma unvanını kazanan İstanbul Havalimanı, bu konuda yenibir projeye daha imza attı. Bu kapsamda Sanatçı Deniz Sağdıç ile gerçekleştirileniş birliğiyle, İstanbul Havalimanı’nda toplanan atık karton, plastik ve kablove benzeri atıklar, birer sanat eserine dönüştü. Deniz Sağdıç’ın özenle yaptığıatık malzemelerden oluşan eserler, ‘Sıfır Noktası’ isimli sergiyle İstanbul HavalimanıDış Hatlar Giden Yolcu alanında yolcuların beğenisine sunuldu.“İstanbul Havalimanı sıfır atık belgesini alan ilkhavalimanı olma unvanını da kazanmış oldu”  

Serginin açılışındakonuşan İGA Dijital Hizmetler ve Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ersinİnankul, “Temiz bir gelecek için dünyanın en önemli gündem maddelerinden biriolan sıfır atık yaklaşımı tüm ekip ve paydaşlarımız tarafından da başarıkriteri olarak ele alınmaktadır. Tüm atık yönetimi altyapımız geri dönüşümsağlayacak şekilde tasarlandı. Burada faaliyet gösteren paydaş ve taraflarımızatıklarını kağıt-karton, ambalaj, cam, organik ve evrenel atık olarak 5 farklıkategoriyle ayrıştırıyoruz. Bu çalışmalarla İstanbul Havalimanı sıfır atıkbelgesini alan ilk havalimanı olma unvanını da kazanmış oldu.

Eserlerin yapımındakullanılan tüm malzemelerin tamamının atık malzemeler kullanılarak yapıldığınıkaydeden İnankul, “Bugün burada bizleri bir araya getiren Deniz Sağdıç’ın ‘SıfırNoktası’ sergisi ileri dönümüşün önemini vurgulayarak sürdürülebilir bakışaçısını hayatımıza dahil eden değerli eserlerden oluşuyor. Bu eserleri İGA vepaydaşların markalarını taşıyan eki üniformalardan, İstanbul Havalimanı atık yönetimmerkezi tarafından tespit ve keşfi yapılan plastik kutulardan, çöp poşetleri,kablolar gibi kullanılmış atık haline gelmiş malzemelerden yapılıyorolması  İGA olarak bizi ayrıca heyecanlandırmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.“Bütün eserler her bir yolcunun bıraktığı küçük parçacıklardan oluşuyor”  

Sanatçı DenizSağdıç ise “Burada gördüğünüz bütün eserler, her bir yolcunun bıraktığı küçük parçacıklardanoluşuyor. Pet şişe kapaklarından, kartonlardan, alüminyum içecek kutularından,kablolardan oluşuyor. Burada gördüğünüz her bir nesne aslında bizim bütünlüğümüzle ilgili bir hikaye. İGA yönetimi katı atık ayrıştırma tesisi veburada yapılan bütün bu sürdürülebilirlikle sanatın bütünleşmesini sağlayan okadar dinamik bir ekip var ki onlarla birlikte insanların hayatına temas edebileceğimiz sıfır noktasından tekrar yeni bir bakışla insanlara dokunabileceğimizbu alanda hep birlikte projeyi ortaya koymak inanılmaz keyifliydi. Bunun da herkes tarafından algılanıyor olması, sanatın anlamının tekrar gündelik nesnelerle, eşyalarla aslında o kadar da kopuk bir şey olmadığını, hepimizin busanatın içinde nasıl var olduğumuzu hatırlatacak parçalarla bir bütün olduğumuzu göstermesi açısından burada olmaktan çok keyifliyim” şeklinde konuştu.

Elde edilecek gelirin bir kısmı sosyal sorumluluk projelerinde kullanılacak   Sergideki Deniz Sağdıç’ın ekibiyle birlikte yaklaşık 4 aylık bir atölye çalışmasıyla ortaya çıkardığı 20 eser, İGA ve paydaşlarının markalarını taşıyan eski üniformalar,İstanbul Havalimanı Atık Yönetim Merkezi’nde tespit ve keşfi yapılan plastik kutuları, çöp poşetleri, kablolar, düğmeler gibi kullanılmış/atık hale gelmiş malzemelerden oluşuyor. Düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirilen sergi üç ay süreyle İstanbul Havalimanı’nda sergilenecek. Eserlerin satışlarından eldeedilen gelirin bir bölümü İGA’nın Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerinde kullanılacak.

Yazarlar