SON DAKİKA
Tarih : 2024.06.16 01:06:55

İstanbul Semalarında Korku Dolu Anlar, Pilotun Anonsu Ortaya Çıktı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde tedirgin eden eylemden önde İstanbul semalarında da korku dolu anların yaşandığı ortaya çıktı. Uçak yaptığı anonsta “Efendim şuan çok türbülans var şuan hava çok sallıyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul'da akşam saatlerinde etkili olan kuvvetli yağış, hava ulaşımını da olumsuz etkiledi. İstanbul hava sahasında bulunan uçakların türbülans riski nedeniyle zor anlar yaşadığı ortaya çıktı. Bir uçağın pilotunun, “Efendim şuan çok türbülans var şuan hava çok sallıyor” sözleri kayıtlara yansıdı. İstanbul’da akşam saatlerinden itibaren etkisini arttıran şiddetli rüzgar hava trafiğini olumsuz etkiledi. İstanbul Sahiba Gökçen Havalimanı’na iniş için yaklaşma yapan uçaklar şiddetli rüzgara yakalanmamak ve uçuşu riske atmamak için havada tur atmak zorunda kaldı.

Türbülansa girmemek için sürekli tur atan ve yakıt kritiğine giren uçaklar ise başta İzmir olmak üzere çevre havalimanlarına iniş yapmak zorunda kaldı. Bu sırada Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş için alçalan bir uçağın pilotu havada tur atarken, hava trafik kontrol kulesiyle yaptığı konuşma kayıtlara yansıdı. Kule görevlisinin pilotlara rüzgar nedeniyle bilgi verirken, o sırada havada tur atan bir uçağın pilotu ‘Fena bir türbülans var sağa doğru dönüyoruz” sözleri kayıtlara yansıdı.

Kulenin bir süre sağda beklemesini istemesi üzerine uçağın pilotu, “Efendim şuan hava çok sallıyor” diyerek türbülansa yakalanmamak için havada tur atmaya devam etti.

Yazarlar