SON DAKİKA
Tarih : 2022.08.27 02:37:21

İstanbul’a İnemeyen Uçak İzmir’e İndi: ’15 Saattir Bekliyorum’

Yurt dışından gelen ve İstanbul Havalimanı’na inmesi gereken ve olumsuz hava koşullarından dolayı inemeyen uçaklar İzmir’e yönlendirildi. Türk Hava Yolları’nın (THY) önceki gün akşam dış hatlardan gelen ve İstanbul Havalimanı’na inmesi gereken uçakları, olumsuz hava koşulları nedeniyle İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yaptı. İstanbul’daki hava muhalefeti sebebiyle İzmir’e yönlendirilen yolcuların bekletildiği öğrenildi. Yolcuların, otellerde yer olmadığı gerekçesiyle havalimanında bekletildiği iddia edildi.

Dün akşam saatlerinden beri İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan İstanbul’a gitmeyi bekleyen bir yolcu yaşadıklarını BirGün’e anlattı. Normalde saat 23.30’da İstanbul Havalimanı’na inmeleri gerektiğini söyleyen yolcu, “Ben Lizbon’da İstanbul’a gelen uçaktaydım. İstanbul’daki kötü hava şartları dolayısıyla uçak havada 2-3 kez tur attı. Daha sonra pilot İzmir’e yöneldiğimizi söyledi. Saat 01.30 civarında İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na indik. Uçağın içinde de ayrıca bekletildik ve indiğimizde saat 03.00 civarındaydı. Dış hatlar kapısından girdiğimiz için de maalesef THY’nin herhangi bir çalışanına ulaşamadık, gidip kimseyle bu konuyu konuşamadık” dedi.

'15 SAATTİR BEKLİYORUM'

Kendilerine söylenen ilk şeyin hava koşulları düzeldiğinde İstanbul’a geri döneceklerini olduğunu dile getiren yolcu, “Biz beklerken Lizbon dışında başka ülkelerden gelen uçakların da İzmir’e geldiğini ve geleceğini öğrendik. Biz o saatten itibaren binlerce yolcu havalimanında beklemeye başladık. Biz görevlilere 'Uçak ne zaman kalkacak?’ diye sormaya başladık. Bize kendilerinin de bu konuda bir bilgiye sahip olmadıklarını, yetkililerle konuşmaya çalıştıklarını, hava trafiğinin yoğun olduğunu, uçakların aslında beklediğini ama izin alınması gerektiğini söylediler bahane olarak. Fakat sonradan bir şey öğrendik ki, inen uçakların pilotları ve çalışanları, kabin ekibi arkadaşlar, çalıştıkları saatin üzerinde çalışmaları yasak olduğu için dinlenmeye gitmişler.

Biz, uçaklardan inip evlerine gidemeyen yolcular havaalanında mahsur kalmış bulunduk. Dolayısıyla gece 23.30’da benim İstanbul’da olmam gerektiği halde yaklaşık 15 saattir hâlâ bekliyorum. Sürekli bahane üretip İstanbul uçağını erteliyorlar. Buradaki insanların çoğu yurtdışından gelen yabancılar ve burada Wi-Fi kullanamadıkları için ailelerine haber veremediler. Bizi otele yerleştirmediler, sürekli geçiştirdiler. Bütün insanlar da burada eziyet çekiyor. Türk Hava Yolları’na tazminat davası açacağız bizi bir gece boyunca havalimanında bu şekilde tuttuğu için” diye konuştu.

Yazarlar