SON DAKİKA
Tarih : 2022.10.13 14:07:56

İstanbul’daki İki Havalimanında Uyuşturucu Operasyonu

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Gümrük Muhafaza ekiplerinin İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gerçekleştirdiği 3 farklı operasyonda toplam 97 kilo 359 gram uyuşturucu ele geçirildi. Gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Gümrük ekipleri operasyonlardan ilkini İstanbul Havalimanı'nda gerçekleştirildi. Uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele faaliyetleri kapsamında, kargo gönderilerine ilişkin risk analizi çalışması yapan 'NarkoKİM' ekipleri, riskli olarak değerlendirdikleri transit bir kargo gönderisinde narkotik dedektör köpeklerini de dahil ederek arama yaptı.

DEDEKTÖR KÖPEKLER TEPKİ VERDİ

Köpeklerin 2 kap olarak beyan edilen gönderiye aşırı tepki vermesi üzerine açılan gönderide ağırlığı yaklaşık 200 kilogram olan, görüntü ve koku itibarı ile tekstil izlenimi verilmiş rulolar içerisinde bez parçalarına sarılı halde haplar olduğu görüldü.Hapların uyuşturucu test kitiyle yapılan kontrolünde ise 33 kilo 800 gram ağırlığındaki hapların amfetamin olduğu tespit edildi.

ŞÜPHELİ YOLCULAR TAKİB ALINDI

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yapılan iki ayrı operasyonda ise Arnavutluk'tan gelen bir uçak ve yolcular detaylı incelemeye tabi tutuldu. Yapılan risk analizinde şüpheli olarak değerlendirilen 2 yolcu yakın takibe alındı. Şüpheli yolculara ait valizler x-ray taramasından geçirildi. Tarama sonucunda şüpheli yoğunluklu bölgeler tespit edildi. Narkotik dedektör köpeklerinin aşırı tepki verdiği valizler içerisine gizlenmiş halde 31 kilo 461 gram esrar ele geçirildi.

Yazarlar