SON DAKİKA
Tarih : 2020.06.17 16:51:58

İşten Gönüllü Çıkana 9 Yıl Bedava Uçak Bileti

Hava yolu şirketleri, koronavirüs salgını sebebiyle yaşadıkları maddi kaybı telafi etmek için çalışıyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında gelen havacılık sektöründe bir çok şirket krizden çıkmanın yollarını ararken ABD’li hava yolu şirketi Jetblue, çalışanlardan gönüllü olarak işten ayrılanlara 2 yıla kadar sağlık sigortası ve 9 seneye kadar ücretsiz uçma imkanı gibi çeşitli ayrıcalıklar sunulacağını açıkladı.

Şirkette 10 yıldan az çalışanlar için hazırlanan pakete göre; 12 aylık sağlık sigortası yapılacak. 9 seneyi geçmemek kaydıyla, şirkette çalışılan her yıl için ücretsiz uçuş imkanı sağlanacak. Bununla birlikte şirket, Jetblue tatillerinde kullanılacak 500 dolarlık kupon da verecek. Jetblue'da 10 seneden fazla çalışanlar ise ayrıcalık paketini seçse bile 5 bin dolar nakit alacak. Sağlık sigortaları 24 aylık olacak. Ayrıca 9 sene boyunca yılda uçuş garantili 20 tek yönlü bilet hakları bulunacak.

ABD'li düşük maliyetli hava yolu şirketi Jetblue ayrıca yeni bir yapılanmaya giderek küçük havalimanlarındaki çalışanlarını işten çıkartıp, buradaki işleyişi taşeron firmalara devredecek. Bazı hava yolu şirketlerine devlet desteği sağlanırken, bazıları kredi çekme yolunu seçti. British Airways ise sahip olduğu sanat koleksiyonunda bazı parçaları satılığa çıkarttı.

Yazarlar