SON DAKİKA
Tarih : 2023.12.07 13:19:19

JFK Havalimanı’nın 2 Milyar Dolarlık Tahvil Satışı Başlattı

New York John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı için önemli bir adım olan New Terminal One grubu, 2 milyar dolarlık belediye tahvili ihraç ettiğini duyurdu. Bu adım, geçen yıl çalkantılı bir belediye tahvili piyasasının ortasında temin edilen 6.5 milyar dolarlık banka kredilerini yeniden finanse etme çabasının bir parçasıdır.

Söz konusu krediler başlangıçta dünyanın en sık kullanılan havalimanları arasında yer alan JFK'nin 15 milyar dolarlık kapsamlı renovasyonunu finanse etmek üzere toplanmıştı. Projenin başlangıçta belediye piyasasından finanse edilmesi planlanmıştı, ancak 2022'deki yoğun dalgalanma ve likidite eksikliği nedeniyle havalimanı banka finansmanına başvurmak zorunda kaldı. İşçi, işletmeci ve finansal ortaklardan oluşan New Terminal One konsorsiyumu şimdi bir havalimanı terminali için bugüne kadar kaydedilen en büyük banka kredisini yeniden finanse etmeye odaklanmış durumda.

Carlyle'ın Altyapı ekibinde Yönetici Direktör olan Richard Hoskins, yeniden finansmanla ilgili olarak, projeye olan yüksek talebe ve inşaat için elde ek fon bulundurmanın avantajlarına dikkat çekerek, böylece banka borcuna olan bağımlılığı azalttığını belirtti. 2023 Serisi Özel Tesis Gelir Tahvilleri, 7,7 kat fazla talep görerek güçlü bir yatırımcı ilgisiyle karşılandı. Bu ilgi, tahvil arzının 1,5 milyar dolardan 2 milyar dolara çıkarılmasına yol açtı. 2022 yılında Yeni Terminal One, 40'tan fazla kurum tarafından desteklenen ve Carlyle, Ferrovial SA, JLC Infrastructure ve Ullico'nun finansal sponsorluğa öncülük ettiği 6,5 milyar dolarlık önemli bir krediyi de içeren toplam 9 milyar dolarlık finansman sağladı. Bu, çok sayıda bankanın bir ABD havalimanı terminalinin inşasının finansmanına dahil olduğu ilk örnek oldu.

Projenin orijinal mali yapısının banka kredileri ve belediye tahvillerinin bir karışımı olması planlanmıştı. Ancak, 2021'deki pandemi sırasında yaşanan piyasa zorlukları ve 2022'de Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından daha fazla aksaklık yaşanması nedeniyle stratejinin revize edilmesi gerekti. Hoskins, proje gecikmelerini ve yolcuları olumsuz etkileyebilecek ek maliyetleri önlemek için çeşitli finansman seçeneklerine sahip olmanın önemini vurguladı.

Yazarlar