SON DAKİKA
Tarih : 2023.07.20 15:51:12

KKTC Ercan Havalimanı Yeni Terminal Binası ve Pistin Açılışı Yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Ercan Havalimanı yeni terminalinin açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ercan Havalimanı yeni terminali ve pisti için gerçekleştiren açılış törenine katıldı.

"10 MİLYON YOLCUYA HİZMET VEREBİLECEK"

Barış harekatının 49. yılını bu açılış vesileyle tebrik ederek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2016 yılında inşasına başlanan yeni imkan ve kabiliyetlerle donatılan terminal binası ve çift pistiyle geniş gövdeli uçaklara da ev sahipliği yapma kapasitesine kavuşmuştur. 3100 metre uzunluğunda yeni pisti sayesinde her model yolcu uçağına uygun hale getirilmiştir. 20 bin m2’lik terminal binası 10 milyon yolcuya hizmet verebilecek şekilde yeni terminal 6 kat büyütülmüştür. Turizme doğrudan katkısının yanı sıra, daha fazla yatırım, daha fazla gelir, daha fazla istihdam anlamına gelmektedir. Burası Kıbrıs Ada’sının en fazla yolcu kapasitesine sahip havalimanı olmuştur" ifadelerini kullandı.

"KISITLAMALAR KALDIRILMALI"

KKTC'ye uygulanan kısıtlamaların siyasi olduğunun da altını çizen Erdoğan, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yönelik hukuki temelden yoksun tamamen siyasi kısıtlamaları kaldırmaya davet ediyorum. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nızı gönülden kutluyorum ve havalimanına adını veren Şehit Binbaşımız Fehmi Ercan başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum" şeklinde konuştu.

‘TURİZM GELİRLERİNE DE CİDDİ KATKI SAĞLAYACAKTIR’

Turist sayısı zaten 10 milyonluk bir havalimanında turizm gelirlerine de ciddi katkı sağlayacaktır. Öte yandan Bakan Uraloğlu'nun TRT Haber'e yaptığı açıklamalar şu şekilde şekilde: "Heyecanlı bir gün, yaklaşık 10 yıl önce başlayan bir süreç. İlk gelen misafirler için prestij projesi oldu. Türkiye’deki havalimanı ile yarışabilecek kalitede büyüklükte oldu. Türk firmamız üstlendi. Heyecanlı bir gün. Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49’uncu yılı, Cumhurbaşkanımız teşrif edecek. İnşallah bugün açılışını yapacağız.

'TEK SEFERDE GELEN TURİST SAYISINDA ARTIŞ OLACAK'

Büyüklük olarak dünyadaki büyük gövdeli uçakların inebileceği bir havalimanı burada oluşturuldu. Terminal binasına baktığımızda 6.5 kat büyüklükte, 20 bin metrekareden 130 bin metrekarelere varan terminal binası yapıldı, köprü yapıldı, 4 tane de otobüsle yaklaşım, aynı anda 13 uçağa hizmet verilebilecek. Büyük gövdeli uçaklar iniş kalkışı yapabilecek. Tek seferde genel turist sayısında artış olacak.

Yazarlar