SON DAKİKA
Tarih : 2020.11.16 00:44:04

Karaismailoğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Şantiyesini İnceledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uzunluğu 31,5 kilometre olan Halkalı-İstanbul Havalimanı metro hattı şantiyesinde incelemelerde bulundu. Sabah saatlerinde Olimpiyat Stadyumu yanında bulunan şantiye alanına gelen Bakan Karaismailoğlu burada yetkililerden metro hattı hakkından bilgi aldı, incelemelerde bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yapılan metro çalışmaları ile ilgili bilgiler vererek, " Halkalı-Havalimanı hattımız 31,5 kilometrelik bir metro hattı. Marmaray Halkalı istasyonundan başlıyor. Küçükçekmece Halkalı istasyonu ile Olimpiyat stadın oradaki istasyon, Kayaşehir istasyonu, Fenertepe, Arnavutköy ve havalimanına ulaşıyor. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Yaklaşık üç bin kişinin çalıştığı bir şantiyeden, bir metro hattından bahsediyoruz. 31,5 kilometre bir metro hattı için uzun ve devasa bir proje kendi çapında. Bu proje yalnız başına değil, bu projeye entegre olan diğer metro hatlarımız var bizim. Yine havalimanından Gayrettepe'ye devam eden, 37 kilometrelik metro hattında da çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor" diye konuştu.

"YAKLAŞIK 69 KİLOMETRELİK BİR METRO HATTINDAN BAHSEDİYORUZ"

Bakan Karaismailoğlu, " Gayrettepe, Kağıthane, Hasdal, Kemerburgaz, Göktürk istasyonları devam ederek yeni havalimanımıza ulaşan metro hattı devamında bu şantiyesinde bulunduğumuz metro hattıyla birlikte Marmaray'a bağlanıyor. Yine bu Halkalı Havalimanı hattı ile birlikte yine Olimpiyat Stadı'nda bizim İkitelli-Kirazlı metro hattıyla. Yine çalışmaları devraldığımız Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi'nden geçen Başakşehir-Kayaşehir metro hattı ile Kayaşehir istasyonu da entegre oluyor.

Yine daha sonra planlama aşamasında olan Vezneciler- Arnavutköy metro hattıyla da Fenertepe istasyonu da entegre oluyor. Devamında Kağıthane- Gayrettepe kadar uzanan yaklaşık 69 kilometrelik bir metro hattından bahsediyoruz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından İstanbul'a ve ülkemize kazandırılacak çok önemli bir metro hattı. Yani Marmaray Gebze'den binen bir vatandaşımız Halkalı'ya ulaştıktan sonra Halkalı Havalimanı ve Havalimanı-Kağıthane Gayrettepe hattıyla bu ringi tamamlayacak. Hem İstanbullular için hem Küçükçekmece, Başakşehir Arnavutköy, Eyüp, Kağıthane'yi ilgilendiren Beşiktaş'ı ilgilendiren önemli bir metro hattımız" dedi.

"EN ÇOK ETKİLENEN ULAŞIM SİSTEMLERİ HAVALİMANLARI"

Konuşmasında İstanbul Havalimanı'nın önemine değinen Bakan Karaismailoğlu, " İstanbul'un batı yakasından hem İstanbul'un doğu yakasından dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olan yeni havalimanımıza ulaşacak çok önemli bir metro hattı. Çok detaylı çalışıyoruz. Arkadaşlarımızı motive ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu metro hatları İstanbullularla ülkemizle buluşacaklar.

Gayrettepe Kağıthane -Havalimanı hattını Mayıs sonu gibi bitirmeyi hedefliyoruz. Gayrettepe'den havalimanı tarafında inşallah önümüzdeki yıl içerisinde de bitirmek hedefler doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor. İstanbul Havalimanı dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesi. Malumlarınız mart sürecinde başlayan salgın sürecinden dolayı en çok etkilenen ulaşım sistemleri havalimanları maalesef. Havayollarında çok büyük bir durgunluk yaşandıktan sonra Haziran itibarıyla havayolları hareketlenmeye başladı. Tabi istenilen düzeyde hareketlenme hızı değil ama özellikle Türk Hava Yolları Avrupa'nın en çok uçuş yapan havalimanlarında geçen ay lider durumda. Ülkemizde en çok uçak seyrüsefer bakımından da Avrupa'da dördüncü ülke olarak yine havayolunun eski haline dönmesi için büyük bir çaba sarf ediyoruz.

Tabi bu salgın sürecinde İstanbul Havalimanı gibi değerli büyük bir havalimanının ne kadar daha değerli olduğunu ve yapımının ne kadar önemli olduğunu da hissettik. özellikle bu salgını sürecindeki ve sosyal mesafe alanların oluşturulması ve bu sağlık kriterlerine uyması bakımından önemli bir iş gördü özellikle İstanbul Havalimanı'mız" diye konuştu.

Yazarlar