SON DAKİKA
Tarih : 2019.03.11 11:25:50

Çin, Etiyopya’daki Uçak Kazasının Ardından, Boeing 737 Max 8 Seferlerini Askıya Aldı

Çin Sivil Havacılık Kurumu, ülkedeki havayolu şirketlerine Etiyopya'da dün 157 kişinin öldüğü uçak kazasında düşen Boeing 737 Max 8 modelinin seferlerde kullanılmaması talimatı verdi.
 
Çin Sivil Havacılık Kurumu, ülkedeki havayolu şirketlerine Etiyopya'da dün 157 kişinin öldüğü uçak kazasında düşen Boeing 737 Max 8 modelinin seferlerde kullanılmaması talimatı verdi.
 
Talimata göre havayolu şirketleri, Türkiye saatiyle 12: 00'ye dek, Boeing 737 Max 8 modeliyle yapılan ticari uçuşları durdurmak zorunda.
 
Etiyopya Havayollarına ait aynı model uçak kaltıktan beş dakika kadar sonra düşmüş ve uçaktaki 157 kişinin tamamı ölmüştü.
 
Bu, son beş ayda Boeing 737 Max 8 modelinin karıştığı ikinci uçak kazası oldu.
 
189 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
 
Uzmanlar, Etiyopya Havayolları uçağının neden düştüğünü belirlemek için çok erken olduğunu söylerken, Etiyopya'daki kaza geçen Ekim ayında Lion Air uçağının düşmesinin ardından yaşandı.
 
Lion Air uçağı da, kalkıştan kısa süre sonra irtifa kaybetmiş ve uçaktaki 189 kişi ölmüştü.

 

Çin Sivil Havacılık Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada "Her iki kazanın da yeni teslim edilen Boeing 737 Max 8 modeli uçakla yaşanması ve kalkış aşamasında düşmeleri bir derece benzerlik arz ediyor." denildi.
 
Yasaktan etkilenecek firmalar arasında Air China, China Eastern Havayolları ve China Southern Havayolları bulunuyor. 2017'de hizmete girdi.
 
Çin'de kullanılmak üzere 90'dan fazla Boeing 737 Max 8 modeli uçak satın alınmıştı. 2017'den itibaren sefer yapan bu uçak, görece yeni bir model.
 
SORUŞTURMA İÇİN TEKNİK YARDIM EKİBİ YOLLADILAR
 
Boeing, Etiyopya'daki kazadan sonra "çok üzgün olduklarını" açıklamış ve soruşturma için bir teknik yardım ekibi gönderdiklerini belirtmişti.
 
Boeing'in internet sitesinde verilen bilgiye göre, Türk Hava Yolları da 40 737 Max 8 uçağı siparişi verdi ve 25 uçaklık ek sipariş verebileceğini belirtti.
 

Yazarlar