SON DAKİKA
Tarih : 2023.06.15 15:15:39

Kayıp Uçakla İlgili Şaka Yapan Komedyen Hakkında Interpol’e Başvuru

Malezya, 2014 yılında kaybolan, Malezya Hava Yolları'na ait MH370 sefer sayılı uçak hakkında şaka yapan komedyen Jocelyn Chia'nın tam kimliği ve yerini tespit etmek için Interpol'e başvurdu. Malezya, 2014'te kaybolan Malezya Hava Yolları'na ait MH370 sefer sayılı uçak hakkında 'kırıcı' espri yaptığını iddia ettiği Singapurlu-ABD'li komedyen Jocelyn Chia'nın tam kimliği ve yerini tespit etmek için Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı'ndan (Interpol) yardım istedi.

Malezya Ulusal Polis Şefi Acryl Sani Abdullah Sani, Chia'nın 'tam kimliği' ve 'bulunduğu yeri' tespit etmek için Interpol'den talepte bulunduklarını kaydetti. Jocelyn Chia'nın Kuala Lumpur-Pekin seferini yaptığı sırada 227 yolcu ve 12 kişilik mürettebatıyla kaybolan uçak hakkında yaptığı espri tartışmaya neden olmuştu. Interpol'den ise konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. Öte yandan, Chia hakkında, Malezya'da 'tahrik' ve 'sosyal medyada aşağılayıcı içerik paylaşma' suçlamalarıyla soruşturma yürütüldüğü açıklandı.

'MALEZYA'NIN UÇAKLARI BİLE UÇAMIYOR'

Komedyen Jocelyn Chia, söz konusu paylaşımında, Singapur'un 'birinci dünya ülkesi' konumuna yükselirken Malezya'nın hâlâ 'gelişmekte olan ülke' olarak kaldığını belirtmiş, "Malezya'nın uçakları bile uçamıyor" demişti. Paylaşımın ardından Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir, Chia'nın Malezyalılara ve kayıp kişilerin ailelerine karşı 'duyarlılık ve empati eksikliği' sergilediğini söylemiş ve Chia'yı kınamıştı. Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan da sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Chia’nın 'korkunç ifadeleri' karşısında dehşete kapıldığını belirtip özür dilemişti. Singapurlu yetkililer, Chia'nın Singapur vatandaşı olmadığını, ABD vatandaşlığına geçtiğini bildirmişti.

Yazarlar