SON DAKİKA
Tarih : 2020.11.22 02:04:31

Kayseri Havalimanı Yeni Terminal Binası Temeli Atıldı

Kayseri Havalimanı Yeni Terminal Binası temeli , Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Millî Savunma Bakanımız Hulusi Akar’ın katıldığı törenle atıldı. Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile katıldığı Kayseri Havalimanı yeni terminal binası temel atma töreninde, söz konusu projenin memleketi Kayseri’yi ulaşım alanında bir adım daha ileriye taşıyacağını söyledi.

Kayseri’nin başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda hem bölgenin hem Türkiye’nin parlayan bir yıldızı olmasından duydukları gururu ifade eden Akar, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere şükranlarını iletti. Kayseri Havalimanı yeni terminal binası temel atma töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin 18 yıldır ulaştırma ve alt yapıda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini, Anadolu’yu projelerle ilmek ilmek ördüklerini söyledi. Kalkınmada bölgeler arası eşitlik sağlamak için çalıştıklarını ifade eden Karaismailoğlu, ülkenin hedeflerine ulaşması için doğu ile batı arasında fark kalmaması, sosyal ve ekonomik gelişimin her şehre ulaşması gerektiğini belirtti.

“Hava yolu halkın yolu olacak”

“Hava yolu halkın yolu olacak” sloganı ile yola çıktıklarını anlatan Karaismailoğlu, dünyanın transit merkezi olabilecek potansiyele sahip Türkiye’de bu avantajı değerlendirmek için 2002 yılından bu yana etkili çalışmalar yürütüldüğünü aktardı. Son 18 yılda ülkenin ulaşım ve iletişim alt yapısı için harcanan 910 milyar liranın 88,5 milyar lirasını hava yolu sektörü için kullandıklarını anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti: “Sivil havacılığımız çok hızlı bir büyüme ve markalaşma yoluna girdi. Oluşturulan rekabet ortamı sayesinde halkımıza daha kaliteli fırsat eşitliğine dayanan ve bir sivil havacılık hizmeti verilmeye başlandı. 2003 yılında iki merkezde 26 noktaya yapılan iç hat uçuşlarımız bugün 7 merkezden 56 noktaya gerçekleştiriliyor.

Dış hatlarda 2003 yılında 50 ülkeyle 60 noktaya uçuş gerçekleşirken bugün 120 ülkeden 329 noktaya uçuş yapıyoruz. Dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkelerinin başında yer alıyoruz. Ülkemiz dünya ve Avrupa havalimanları toplam yolcu sıralamasında 2018-2019 yıllarında dünyada 10. sırada yer aldı. Avrupa ülkeleri arasında ise 2019 yılında 5. sıraya yerleşti.”Karaismailoğlu, bu yıl dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler ve salgına karşı yapılan sertifikalandırma süreci sayesinde havacılık sektöründe başarılı bir sınav verildiğini vurguladı. Kasım ayında gerçekleştirilen günlük uçuş sayıları incelendiğinde Avrupa karşılaştırmasında 591 uçuşla THY’nin ilk sırada, ülke olarak Türkiye’nin ise 4. sırada yer aldığını aktaran Karaismailoğlu, “İstanbul Havalimanımız Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından dijital dönüşümde Avrupa’nın en iyi havalimanı ödülünü aldı.

Sabiha Gökçen Havalimanı ise 25-40 milyon yolcuya sahip havalimanları kategorisinde alınan Kovid-19 önlemleri ve yolculara sunulan dijital çözümlerle yüksek övgüye değer havalimanı olarak belirlendi.” ifadelerini kullandı. Karaismailoğlu, Kayseri’de 2003 yılında 3 bin 197 olan uçuş trafiğinin 2019’da 15 binin üzerine çıktığını, 325 bin olan yolcu sayısının ise 2 milyon 326 bini aştığını belirtti.Bu nedenle kentin yeni bir iç hatlar terminaline ihtiyaç duyduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 250 bin metrekare arazinin DHMİ’ye tahsisiyle çağa uygun, modern bir yeni terminal binası inşa ediyoruz. Mevcut iç ve dış katları da birleştirerek restore ederek modern ve büyük bir hale dönüştüreceğiz.

Kayseri yılda 8 milyon yolcuya hizmet verecek yeni terminal binasına kavuşacak. 11 bin metrekare olan terminal binası 37 bin 190 metrekare olacak. Apron alanı 43 bin metrekareden 89 bin 500 metrekareye yükselecek.” Kayseri Valisi Şehmus Günaydın da yapılacak yatırımın kent için önemine dikkati çekti. Erciyes Kayak Merkezi’ne gelen turistler için seyahat acentelerinin Kayseri’de konaklayacakları otel bulamadıklarını belirten Günaydın, “Pandemiye rağmen turizm için kente gelecek turistin bu kadar yoğun olduğu dönemde bu yatırım önemli. OSB’de faaliyet gösteren firmalarımızın bazıları 80 ülkeye ihracat yapıyor. Bu yatırım turizmimize, sanayimize, ekonomimize katkı sağlayacak.” dedi.

YILDA 8 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERECEK

DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin de projenin hayata geçirilmesiyle birlikte hem iç hem de dış hatlar terminalleri mimarisi, teknolojik altyapısı ve konforu ile yerli ve yabancı misafirlerimize yüksek standartlarda hizmet vereceğini kaydetti. . Keskin.”Kayseri‘de yılda 8 milyon yolcuya hizmet verecek Kayseri Havalimanı Yeni Terminal Binası’nın temelini attık. Projemiz tamamlandığında şehrimiz; 89 bin 500 m² büyüklüğünde apron ile 15 uçak kapasiteli park alanı ve 5 adet yolcu köprüsüne sahip bir havalimanına kavuşacak” dedi.

Yazarlar