SON DAKİKA
Tarih : 2023.10.09 16:57:21

Kazakistan, İsrail’deki Vatandaşları İçin Özel Uçak Seferi Düzenleyecek

Kazakistan, İsrail'den dönmek isteyen vatandaşlarını yarın özel uçak seferi ile Tel Aviv'den Almatı'ya taşıyacak. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aybek Smadiyarov, haftalık basın toplantısında, çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği İsrail ve Filistin'deki olaylardan derin endişe duyduklarını belirtti.

Smadiyarov, "Tarafları, durumu barışçıl bir şekilde çözmek için siyasi araçlar aramaya ve sadece iki ülke arasında değil Orta Doğu'nun tamamında durumun daha da tırmanmasına yol açabilecek eylemlerden uzak durmaya çağırıyoruz." ifadesini kullandı. Öte yandan Smadiyarov, İsrail'deki söz konusu olaylarda hayatını kaybeden, yaralanan veya rehin alınan Kazakistan vatandaşlarına ilişkin herhangi bir bilgi gelmediğini belirtti.

Şu ana kadar 118 Kazakistan vatandaşının ülkeye dönmek için büyükelçiliğe başvurduğunu aktaran Smadiyarov, Air Astana Havayolu Şirketi'nin, söz konusu kişiler için Tel Aviv'den Almatı'ya 10 Ekim'de özel uçak seferi düzenleyeceğini bildirdi. Kazakistan'ın ulusal havayolu şirketi Air Astana, daha önce İsrail'e bilet satışlarını durdurduklarını ve 8 Ekim'de planlanan Almatı-Tel Aviv seferinin İsrail'deki askeri gerginlik nedeniyle yapılmasının mümkün olmadığını duyurmuştu.

Yazarlar