SON DAKİKA
Tarih : 2024.05.27 12:58:34

Kendilerine Lamborghini Filenin Sultanları’na Ekonomi

Pahalı sponsorluklar ve Lamborghini araçla gündeme gelen Türk Hava Yolları'nın (THY) Filenin Sultanları'nı ABD'ye tarifeli uçakla ve ekonomi sınıfında uçurması büyük tepki topladı. 13 saatlik yolculuk öncesi başta Eda Erdem, Zehra Güneş ve Ebrar Karakurt olmak üzere voleybolcular THY'ye isyan etti. Geçtiğimiz aylarda Avrupa Şampiyonu olan A Milli Kadın Voleybol Takımı ya da nam-ı diğer Filenin Sultanları, tarifeli-aktarmalı uçakla yurda dönerken A Milli Erkek Futbol Takımı'nın Ermenistan maçına özel uçakla gitmesi tartışma yarattı.

FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi maçları nedeniyle seyahat eden A Milli Kadın Voleybol takımında yine uçak krizi yaşandı. 13 saatlik ABD uçuşuna Türk Hava Yolları (THY) ile tarifeli uçakla ve ekonomi sınıfında uçacak olan oyuncular, duruma sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

"EN AZINDAN KORİDOR AYIRMIŞSINIZ"

Filenin Sultanları'nın yaptığı paylaşımlar şöyle: Ebrar Karakurt, “Başka takımlar için özel uçak tahsis etmeye devam, bize gelince ekonomi." Eda Erdem: "13 saatlik ABD uçuşu başlasın. Fotoğraftaki takım arkadaşlarımızı bulunuz" Zehra Güneş: "Teşekkürler THY. En azından koridor ayırmışsınız." İlkin Aydın: "Sen yeter ki iste. Ben kankamı da taşırım." Hande Baladin: "Geçmiş olsun." Simge Akoz: "Kendi imkanlarımızla dahi, daha konforlu bir uçuş imkanı tanımadığınız için teşekkürler!

"BASIN MÜŞAVİRİ ÜSTÜN: "SORUMLULUK FEDERASYONA AİT"

Konuyla ilgili THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya platformu X'ten bir paylaşım yaptı. Üstün, planlamanın federasyon tarafından yapıldığını belirtti. Ancak, sosyal medyada "Tüm dünyanın tanıdığı, şampiyon bir milli takım. THY şirket olarak birçok kişiye ve kuruma sponsor oluyor ve aynı zamanda Türkiye'nin en değerli kurumu. Bu yüzden önceden bir müdahalede bulunsa daha şık olmaz mıydı?" şeklinde yorumlar yapıldı.

Yahya Üstün'ün paylaşımı şöyle: "Gerek ulusal, gerek de global düzlemde sporun ve sporcunun en güçlü sektörel destekçilerinden biri olan markamızın, sponsoru olduğu tüm federasyonlarımız için yıllık uçuş kapasitemiz dikkate alınarak, sene başında belirli bir uçuş planlaması yapılmaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilen biletleme süreçlerine dair tüm detayların sorumluluğu ilgili federasyonlara ait olup, yetkililerince sağlanmaktadır." 

3 BAŞKAN BOLAT: "DAHA KOORDİNELİ ÇALIŞACAĞIZ"

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: Basın Müşavirimiz gerekli açıklamayı yaptı. Ama madem sordunuz ben de Kurumumuzun pozisyonunu anlatayım: Her sene binlerce milli sporcumuz yurtdışına müsabakalara gidiyorlar. Takdir edersiniz ki hiç birinin seyahat programına dahil olamayız. Bu nedenle sadece Voleybal Federasyonu'na değil hemen hemen her federasyona sponsorluk adı altında verdiğimiz bütçeler var. (Özelde TVF'ye bu sene geçen senenin 3 katı bir bütçe verdik. Ayrıca bu törende ilan ettik: Paris Olimpiyatlarında katıldığımız tüm dallarda altın madalya alan her sporcumuzun şahsına bir milyon mil vereceğiz.)

Federasyonlarımız verilen THY bütçelerini istedikleri gibi kullanıyorlar; biletlemeler ile ilgili tarih, parkur, kabin tercihi tamamen federasyonlarımızda. Ekonomi uçma kararı aldıklarında da yer müsaitse tüm sporcularımızı alanda business upgrade ediyoruz.

Bugünkü seferde bizim uçuşla ilgili malumatımız son günlerde oldu ve 30 B/C koltuk full doluydu. Alanda açılan birkaç koltuğu takıma verdik ve sanırım şu an 3 sporcumuz business uçuyor. Biliyorsunuz ki THY borsada işlem gören bir şirket ve belli oranda kar etmek zorunda. Satılan biletli yolcularımızı uçaktan indirip yerine başka yolcuları ücretsiz upgrade etme gibi bir politikamız hiçbir zaman olmadı ve olamaz. (Örneğin, birkaç gün önce bir eski bakanımız business dolu olduğu için ekonomi uçmuş. Benim şimdi haberim oldu.) Bundan sonra federasyon yetkilileri ile daha koordineli olup sponsorluk haklarını daha optimum kullanmalarına yardımcı olacağız."

TÜRK HAVA YOLLARI'NIN FİLOSUNDA 124 ADET UZUN MENZİLLİ UÇAK BULUNUYOR

Türk Hava Yolları filocunda halen uçuşta olan

Boeing 787-9 Dreamliner, Menzil 14.140 km (23) Adet

Airbus A350-900, Menzil 15.700 km (18) Adet

Boeing 777-300 ER Menzil 12.000 km (34) Adet

Airbus A330-300, Menzil 11.750 km (36) Adet

Airbus A330-200, Menzil 13450 km (13) Adet

TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU'NDAN 'BUSİNESS' KRİZİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncularının, Türkiye Hava Yolları'na uçak tepkisi sonrasında, Türkiye Voleybol Federasyonu'ndan açıklama geldi. Türkiye Voleybol Federasyonu, tartışmaların ardından bir açıklama yayınladı ve şu ifadeleri kullandı: Kamuoyunun Bilgisine 2024 FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi ikinci etap müsabakalarını oynamak üzere A Milli Kadın Voleybol takımı sporcularımız ve teknik ekibimiz bugün ABD’ye uçak yolculuğu gerçekleştirmektedir.

Söz konusu uçuş hakkında THY yetkilileri tarafından federasyonumuza karşı ifadeler içeren, gerçeği yansıtmayan açıklamalar sebebi ile kamuoyunu bilgilendirmek zaruri hale gelmiştir. Federasyonumuz, bağlı olduğu mevzuatlar gereğince Business Class bilet alamamaktadır.

Söz konusu ABD seyahati öncesinde 17.05.2024 tarihinde kafilemizin seyahat listesi hem yazılı hem şifahen THY ile paylaşılarak özellikle kabin yükseltme (upgrade) konusunda destek istenmiştir. THY, talebimize istinaden TVF’nin tüm faaliyetlerine yönelik tüm bir sene içerisinde sadece 20 kişi için uçak müsaitliğine göre kabin yükseltme hakkı olduğunu ve bu işlemin uçuş öncesi müsaitlik durumuna göre gerçekleştirilebileceğini bildirmiştir. Takımımızın 26.05.2024 tarihindeki uçuşunda takım kafilemizden hiç kimse kabin yükseltme hakkından faydalanmamıştır. THY ile federasyonumuz arasındaki sözleşme barter sözleşme kapsamındadır ve maddi ödeme içermemektedir.

Sözleşmedeki tüm haklar federasyonumuz faaliyetlerinde uçak bileti olarak kullanılmaktadır. Sonuç olarak; söz konusu uçuşta hiçbir bilete kabin yükseltme (upgrade ) işlemi yapılmamış, uçuş listemiz de Türk Hava Yolları yetkililerince yapılan açıklamaların aksine elektronik postalarla sabit olduğu üzere 17.05.2024 tarihinde Türk Hava Yolları yetkilileri ile paylaşılmıştır. Gerçeğe aykırı yapılan açıklamaları kabul etmek mümkün değildir.

Saygılarımızla, Türkiye Voleybol Federasyonu

LAMBORGHINI İLE GÜNDEME GELDİ

Türk Hava Yolları, kurumun basın müşaviri Yahya Üstün'ün Miami Beach'ten Lamborghini marka lüks aracın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşmasıyla geçtiğimiz aylarda gündeme geldi.

THY YÖNETİCİLERİNİN MAAŞLARI NE KADAR

Geçtiğimiz haftalarda, eski THY Başmüfettişi Bilal Yıldız, yılda 16 maaş alan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin brüt maaşının aylık 1 milyon 400 bin olduğunu iddia etti. Bilal Yıldız, Airporthaber'deki "THY’de astronomik yönetici maaşları" başlıklı köşe yazısında, THY’deki müdür ve üstü yöneticilerin aldığı maaşlar yönelik edindiği duyumları paylaştı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi‘nin maaşının aylık brüt 1 milyon 400 bin TL olarak belirlendiğini iddia eden Yıldız, şunları söyledi: “THY de çalışanlar yılda 16 maaş aldıkları için siz bu rakamın brüt değil, net maaş olduğunu düşünebilirsiniz. Yani THY Genel Müdürü ayda 1 milyon 400 TL maaş alıyor dersek, yanlış olmaz.

"GENEL MÜDÜR MAAŞI 1 MİLYON 400 BİN LİRA"

-Genel Müdür maaşı 1.400.000 TL olarak belirlenmiş. (tavan maaş)

-Sekiz genel müdür yardımcısının maaşı, bu rakamın %90 ı (1.260.000 TL)

-Kırk bir adet başkanın maaşı, bu rakamın %50 si (700.000 TL)

-Elli üç adet başkan yardımcısının maaşı. bu rakamın %35 i (490.000 TL)

-Yüzlerce müdürün maaşı. bu rakamın %25 i (350.000 TL) civarında 

ÜNLÜ İSİMLERE ASTRONOMİK PARALAR

Öte yandan, THY 2010 yılında üç yıllığına Barcelona'ya sponsor oldu. Şirket bu sponsorluk için İspanyol devine 9 milyon euro ödeme yaptı. 26 Temmuz 2010 tarihinde Türk Hava Yolları ve EuroLeague arasında 15 milyon euro bedel ile bir sponsorluk anlaşması imzalandı. Bu anlaşmaya göre, Avrupa basketbolunun en üst ligi olan EuroLeague, 2010-11 sezonundan beri Turkish Airlines Euroleague adıyla düzenlemeye başlamıştır.

THY, Lionel Messi ve Kobe Bryant'lı reklam filmi için yaklaşık 100 milyon dolar bütçe ayırdı. THY'nin Kevin Costner'a 2009'da 1 milyon euro, 2017'de Morgan Freeman'a 1 milyon 200 bin euro, bu yıl ise Jose Mourinho'ya 1 milyon 500 bin euro ödediği iddia edildi.

 

KAYNAK: ODATV

Yazarlar