SON DAKİKA
Tarih : 2022.12.15 12:42:04

Kızılelma’nın İlk Uçuşu Dünya Basınında Geniş Yankı Uyandırdı

Türk havacılık tarihinin mihenk taşlarından bir tanesi olan Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma'nın ilk uçuşu dünya basınında da geniş yankı uyandırdı. ABD'den Çin'e, Mısır'dan Yunanistan'a kadar birçok ülke medyası gelişmeyi okuyucularına duyurdu.

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Bayraktar Kızılelma’nın 18 dakika süren ilk uçuşu Türk havacılık tarihinde yeni bir dönemin perdesini açtı.

Başarılı ilk uçuşun ardından açıklama yapan Baykar Lideri Selçuk Bayraktar; “Mücadeleye 20 sene önce başladığımız günden itibaren hayalimiz buydu. 2004’te Bayraktar MİNİ İHA ile çıktığımız yol Bayraktar Kızılelma’ya kadar geldi. Kızılelma, havacılıkta dünyanın geleceğini ve artık bizim takipçi değil tarihe yön vererek oyun kurucu olacağımızı ifade ediyor.” açıklamasında bulundu.

Dünya medyası yakından takip etti

Selçuk Bayraktar; "Kızılelma, medeniyetimizin teknolojide yeniden doğuşunun simgesidir." ifadelerini kullandı. Bayraktar Kızılelma'nın ilk uçuşu dünya medyası tarafından da yakından takip edildi. ABD'den Çin'e, Mısır'dan Yunanistan'a kadar çok sayıda ülke medyası, gelişmeyi detayları ile okuyucularına duyurdu.İşte Kızılelma'nın dünya medyasındaki yankıları;

Defence Blog (ABD)

Ezber bozabilecek potansiyele sahip Kızılelma insansız savaş uçağı, 14 Aralık'ta ilk uçuşu için gökyüzüne yükseldi. Türkiye merkezli Baykar şirketi, son derece iddialı Kızılelma insansız hava aracının başarılı ilk test uçuşundan görüntüler yayınladı. Baykar Direktörü Selçuk Bayraktar, “Milli drone serüvenimizde 20 yıllık hayalimiz bugün gerçekleşti” açıklamasında bulundu. Ukrayna tasarımı tek bir Ivchenko-Progress motordan güç alan Kızılelma'nın 1.500 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip olacak. Kızılelma havadan yere ve havadan havaya savaş görevlerini icra edebilecek. Kızılelma kısa pistlere iniş ve kalkış yapmak için tasarlandı ve şu anda seyir testleri yapan TCG Anadolu amfibi hücum gemisine konuşlanacak.Kızılelma, AESA radarı ile donatılmış düşük RCS süpersonik bir gövdeye sahip insansız bir hava aracı olarak hayata geçiriliyor.

Aerotime Aero (Litvanya)

Bayraktar Kızılelma insansız hava aracı ilk uçuşunu tamamladı. Test uçuşu Türkiye'nin kuzeybatısında bulunan Çorlu'daki Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde gerçekleştirildi. İlk olarak Temmuz 2021'de duyurulan Kızılelma, savaş uçaklarına benzer özelliklere sahip gizli bir insansız savaş uçağı olarak geliştiriliyor. Kızılelma da süpersonik olacak ve iyi manevra kabiliyetine sahip olacak. Maksimum kalkış ağırlığı 6 ton olan Kızılelma'nın bin 500 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip olması planlanıyor. Uçak, havadan yere ve havadan havaya görev icra edebilecek. Konsept, yaklaşmakta olan altıncı nesil savaş uçaklarının merkezinde yer alıyor. Kızılelma, gelişmiş görünmezlik ve ağ özelliklerine ek olarak çok sayıda yüksek performanslı insansız hava aracının özelliklerini barındıracak.

Newsweek (ABD)

Rusya'ya karşı savaşta Ukrayna'ya kritik tipte bir insansız hava aracı tedarik eden Türk şirketi Baykar, "insansız savaş uçağı" olarak tanımladığı yeni süpersonik insansız hava aracının ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. İlk olarak Temmuz 2021'de duyurulan Kızılelma, Ukrayna'nın Rusya'nın taarruzunu savuşturmak için kullandığı Bayraktar TB2 SİHA'larından sonra önemli bir gelişme gibi görünüyor. TB2 insansız hava araçları saatte 138 mile kadar uçma, 330 pound'a kadar yük taşıma ve istihbarat, keşif ve silahlı görevler yürütme yeteneğine sahip. Drone, 35.000 feet operasyonel irtifaya, maksimum 6 ton kalkış ağırlığına ve 1.500 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip. Kızılelma'nın beş saat uçabilmesi ve 500 mil / saat hıza ulaşması bekleniyor. Ayrıca Baykar'a göre Kızılelma, tamamen otonom olarak kalkış ve iniş yapabildiği için kısa pistli uçak gemilerine iniş ve kalkış yapabiliyor.

News.am (Ermenistan):

Türkiye'nin jet motoruna sahip insansız hava aracı Bayraktar Kızılelma ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Baykar CEO'su Selçuk Bayraktar yaptığı açıklamada, Bayraktar Kızılelma insansız askeri uçağının Türkiye'deki ilk uçuşunun gerçekleştirildiğini ve bunun hayalleri olduğunu belirtti. Kızılelma'nın ilk tam teşekküllü uçuşlarına 2023 yılında başlaması planlanıyor. Kızılelma, 11 kilometreye kadar irtifada saatte yaklaşık 630 kilometre hızla uçabilme ve yaklaşık beş saatlik uçuş süresine sahip.

Yazarlar