SON DAKİKA
Tarih : 2024.03.14 16:49:40

Konya’da Türk Yıldızları Uçağı Düştü

Konya'da Türk Yıldızları'na ait NF-5 tipi eğitim uçağı, üs içindeki şantiye alanına düştü. Pilot, kazadan önce paraşütle atlayarak kurtuldu. Konya Valisi Vahdettin Özkan, uçağın düştüğü alanda iş makinesi kullanan bir personelin şehit olduğunu açıkladı.

Savcılık olaya ilişkin soruşturma başlattı. Konya 3. Ana Jet Üssü'nde eğitim için havalanan Türk Yıldızları'na ait NF-5 tipi uçak, saat 12.51'de inişe geçtiği sırada düştü. Pilot Binbaşı Şükrü Gümüş, çarpma anından hemen önce paraşütle atlayarak kurtuldu. Gümüş ile uçağın düştüğü şantiye alanında yaralanan Sözleşmeli Er Furkan Öztürk'ün sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

VALİ ÖZKAN: ŞANTİYEDEKİ BİR PERSONELİN ŞEHİT OLDUĞU BİLGİSİ VAR

Konya Valisi Vahdettin Özkan, uçağın düştüğü şantiyede iş makinesi kullanan bir askeri personelin şehit olduğunu söyledi. Vali Özkan şöyle konuştu: ''Türk Hava Kuvvetleri'ne ait eğitim uçağımız üs bölgesine yakın üs içinde düştü. Pilotumuz atlayarak sağ olarak kurtuldu. Uçağın düştüğü yerde şantiye alanında araştırmalar devam ediyor. İlk edindiğimiz bilgiler, şantiyenin içinde iş makinesi kullanan bir personelin şehit olduğu yönünde. İlk bilgi askeri personel olduğu yönünde.''

Kazada şehit olan iş makinesi operatörü İstihdam Uzman Çavuş Ercan Güven'in cenazesinin otopsi için morga kaldırılacağı belirtildi.

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) da uçağın düştüğü bölgede, pist onarım çalışması yapan bir personelin şehit olduğunu bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Konya'da eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetlerimize ait bir NF-5 uçağımız saat 12.51'de henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Kaza kırıma uğrayan uçağımızın pilotu atlayarak kurtulmuş, hastaneye sevk edilmiştir. Uçağın düştüğü bölgede pist onarım çalışması yapan bir personelimiz ise şehit olmuştur. Konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır.'' 2022 yılında yine Konya'da eğitim uçağı düşmüş, pilot aynı şekilde paraşütle atlayarak kurtulmuştu.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Öte yandan Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Başsavcı Halil İnal'ın olay yerinde incelemelerde bulunduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Olayla ilgili olarak soruşturma yapmak üzere iki Cumhuriyet savcısı ve 1 başsavcı vekili görevlendirilmiştir. Olay yerinde gerekli incelemeler yapılıp, olay tüm yönleriyle titizlikle incelenmektedir."

Yazarlar