SON DAKİKA
Tarih : 2024.04.25 00:08:09

Kriz Sonrası THY’den Rus Yolculara Çağrı

Rusya ile Türk Hava Yolları arasındaki gerilimde yeni gelişme. Kremlin'den yapılan açıklamada THY'nin Latin Amerika ülkelerine aktarma yapacak Rus yolcuları uçağa almaması konusunda Ankara'yla çalışma yürüttüklerini söyledi.

THY'nin Rusları Latin Amerika ülkelerine yapılan uçuşlara almamaya devam etmesi sonrası Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na resmi talepte bulunarak durumun açıklığa kavuşturulmasını istemişti. Son olarak dün THY, Ruslar için Rusça bir uyarı notu yayınlamıştı. Kremlin Sözcüsü Peskov, gazetecilerin konuyla ilgili soruları karşısında "Esas sorun Türk tarafında, Türk şirketinde. Dışişleri Bakanlığımız en üst düzeyde temasları beklemeden çok aktif çalışıyor, konuyu yorulmadan gündeme getiren ve böyle bir durumun bizim açımızdan ve Rus vatandaşları açısından kabul edilemez olduğunu belirten hükümetimiz çok aktif olarak çalışıyor.

Ankara'daki büyükelçiliğimiz de çalışıyor" yanıtını verdi. Peskov, dostane Rus-Türk ilişkileri sayesinde bu tür sorunları çözüleceklerinden emin olduğunu da vurguladı. Türk Hava Yolları, Rus yolculara Moskova, St. Petersburg ve Kazan'dan Mexico City ve Cancun'a olan biletlerin iadesini ya da güzergah değişikliğini yapmayı teklif ediyor. THY web sitesinden Rusya'dan Meksika'ya bilet satışı ise durduruldu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği'nin (ATOR) haberine göre , Türk Hava Yolları seyahat acentelerini Rusya'dan Meksika'ya 31 Temmuz'a kadar olan uçuşların biletlerini iptal etmeye veya rota ve uçuş tarihlerini değiştirmeye davet etti. Teklif, 23 Nisan'a kadar düzenlenen Moskova, St. Petersburg ve Kazan'dan Mexico City ve Cancun'a uçuş biletleri için geçerli.

Yazarlar