SON DAKİKA
Tarih : 2017.08.18 12:47:45

Limak,Rostov Havalimanı’nın İnşaatını Tamamladı

Limak Holding, Rusya'da inşa ettiği Rostov Havalimanı inşaatını tamamladı. Havalimanının 9 Aralıkta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla yapılması planlanıyor.
 
Yurt dışında birçok projeye imza atan Limak Holding, Rusya'da kurulu Türk şirketi Marashstroy ile birlikte inşa ettiği 222 milyon dolarlık Rostov Havalimanı inşaatını tamamladı.
1991'den sonra ülkede sıfırdan yapılan ilk havalimanı olan Rostov'un açılışının 9 Aralık'ta yapılması planlanıyor. Açılışa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılması bekleniyor.
Yılda 10 milyon yolcu
Rusya'nın 2018 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak kentleri arasında yer alan Rostov'daki havalimanına 17-18. yüzyılda yaşamış Rus General Platov'un adının verildiğini anlatan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Bacaksız, "Terminal binası 51 bin metrekare ama ek binalarla birlikte 86 bin metrekarelik kapalı alan söz konusu" dedi. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de havalimanını idareye teslim ettikten sonra uluslararası sertifikasyonların alınacağını belirterek, "Burası sıfırdan yapıldı. O nedenle uluslararası kabul ve sertifikasyonları zaman alır. Ancak Aralıkta açmayı planlıyoruz. Havalimanı yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli planlandı. Ama bence yıllık yolcu geçişi 10 milyonu bulabilir" dedi. Limak Yatırım Holding Başkan Yardımcısı Bacaksız, Rusya ile yaşanan uçak krizi nedeniyle Rostov Havalimanı inşaatında çalışan Türk personel sayısının 300'lerde kaldığını belirterek, "Normalde Türk personel sayısı 600'ü aşabilirdi" diye konuştu.

 

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar