SON DAKİKA
Tarih : 2023.02.22 01:04:30

Milli Muharip Uçak’ın Rakibini Görücüye Çıkardılar

Milli Muharip Uçak klasmanında gösterilen Güney Kore'nin KF-21 savaş uçağıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Güney Kore tarafından geliştirilen KF-21 Boramae savaş uçağının 4’üncü prototipi, ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 4’üncü prototipin çift koltuklu olduğu görüldü. KF-X olarak adlandırılan KF-21 programı kapsamında ilk prototip, Temmuz 2022’de ilk uçuşunu gerçekleştirmişti. Program kapsamında dördüncü prototip uçak, ilk uçuşunu bugün gerçekleştirdi.

Dördüncü prototipin en önemli özelliği ise program kapsamında üretilen ilk çift kişilik KF-21 uçağı olması. İlk uçuşunda yaklaşık 35 dakika boyunca havada kalan KF-21 Boramae savaş uçağının 4’üncü prototipi, insansız platformların kontrolü ve elektronik-harp faaliyeti gerçekleştirilmesi amacıyla çift kişilik olarak üretildi. Bunun temel sebebi ise radyo dalgalarının analizi ve düşman avcı uçaklarını aldatmak gibi elektronik harp görevlerinin pilot tarafından tek başına yerine getirilmesinin zor olması. Ayrıca uçağın dördüncü prototipinde de hem Güney Kore hem de Endonezya bayraklarının olduğu görüldü.

KF-21 Boramae Test Süreci

Güney Kore, 2026 yılına kadar altı adet KF-21 savaş uçağı prototipi ile yaklaşık 2.200 test uçuşu gerçekleştirecek. Güney Kore şimdiye kadar 1, 2 ve 3 numaralı KF-21 prototipinin test uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdi. KF-21 Boramae ilk uçuşunu Temmuz 2022’de gerçekleştirmişti. Güney Kore Savunma Bakanı Lee Jong-sup, ”Süpersonik uçuşun başarısı, ordumuzun ileri bilim ve teknolojiye dayalı güçlü bir ordu kurmanın temelini daha da sağlamlaştırmasını sağladı.” ifadelerini kullandı.

Ülke, süpersonik hızlarda uçuş stabilitesini iyice incelemek ve doğrulamak için KF-21’i daha yüksek irtifada ve daha yüksek hızlarda uçurarak daha yoğun süpersonik test uçuşları yapmayı planlıyor. Test uçuşlarının sonuçlarının KF-21 savaş uçağının araştırma ve geliştirilmesine yansıtılması hedefleniyor.

Yazarlar