SON DAKİKA
Tarih : 2022.02.05 01:14:18

Milli Muharip Uçak’ta HAVELSAN’a Önemli Görev

Türkiye’nin en kritik savunma sanayi projelerinden biri olan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nde HAVELSAN önemli görevler üstleniyor. HAVELSAN; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan MMU projesine, 2011 yılında başlatılan kavramsal tasarım çalışmalarından itibaren sahip olduğu tüm kabiliyetler ölçüsünde destek veriyor.MMU Geliştirme Projesine yönelik olarak HAVELSAN’da 2020 yılında ilk olarak Milli Muharip Uçak Direktörlüğü kuruldu. 17 Nisan 2020 tarihinde ise TUSAŞ ile iş birliği protokolü imzalandı.

HAVELSAN; bu iş birliği protokolünden 4 ay sonra da 19 Ağustos 2020 tarihinde, mühendislik desteği vereceği alanlara yönelik Genel Şartlar Anlaşması’nı yine TUSAŞ ile imzaladı. Sonrasında, proje kapsamında oluşturulan MMU Çalışma Grupları’nda, HAVELSAN personeli de görevlendirilmeye başlandı. Geçen yıl imzalanan iki önemli sözleşme de, MMU Projesinde HAVELSAN’ın rolünü artırdı. 16 Nisan 2021 tarihinde MMU Mühendislik Simülatörü Görsel Sistem Sözleşmesi, 21 Ekim 2021 tarihinde ise MMU STS Destek Sözleşmesi HAVELSAN ile TUSAŞ arasında imzalanarak yürürlüğe girdi.

İmzalanan tüm bu sözleşmeler ile HAVELSAN, TUSAŞ’a aşağıdaki teknolojilerin ön tasarımında destek vermeye başladı:

Eğitim ve Simülasyon Sistemleri

Lojistik Bilgi Sistemi

Yer Görev Planlama Sistemi

İtki Entegrasyonu

KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) tehdit algılama

Platform Siber Güvenliği

Harekât Analizi

Bu kapsamda HAVELSAN’ın; gömülü eğitim, mühendislik, pilot ve uçak bakım simülatörü, yazılım teknolojileri, platform siber güvenliği ve bilişim, lojistik destek altyapısı alanlarında projeye maliyet, takvim ve performans bakımından olumlu yönde katkı yapması bekleniyor. 5’inci nesil ve sonrası Hava Aracı platform ve alt sistem üreticileri, doğru ürünü maliyet etkin bir şekilde yapabilmek amacıyla, analiz, tasarım ve test aşamalarında mühendislik simülatörleri kullanmaktadır.

Bu simülatörler ile uçuş kritik tüm sistemlerin olgunlaşmasında yer ve uçuş testlerini geçerlemeden temel tasarım kararları daha doğru bir şekilde verilmekte, bu da platformu ve sistemi maliyet etkin kılabilmektedir. Bunun için gerekli olan Taktik Ortam Simülasyonu ihtiyacı HAVELSAN Taktik Çevre Yazılımı kullanılması uçak görev yazılımı, uçak görev halindeyken, simüle edilen dost/düşman taktik unsurlar ile stimüle edilerek pilotun havada simüle bir tatbikat yapabilmesi imkanı vermektedir.

Ayrıca, Mühendislik Simülatörü ile entegrasyonu ilegeliştirilecek Hava Aracı uçuş kontrol ve aviyonik görev sistemlerin uçuş şartlarında projenin erken safhalarında olası hataları veya gereksinim değişikliklerinin etkisini gösterilmesi çalışmalarına destek verilmektedir.

Yazarlar