SON DAKİKA
Tarih : 2018.06.20 12:38:32

Milli Uçak Gün Sayıyor

ABD Senatosu’nun aldığı karar ile F-35 alımlarında köşeye sıkıştırılmaya çalışılan, milli uçak projesinde tahminlerin ötesinde hızlı ilerleme kaydediyor. İngiltere ile başlatılan havacılık iş birliği sonrasında İngiliz hava sanayiinin devleri Ankara’ya geldi. Türk sanayiciler ile görüşen İngiliz sanayiciler iş birliği zeminin oluşmasıyla projedeki yerlerini alacak.

Türk ve İngiliz firmaları arasında Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi (TF-X) Projesi kapsamında işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi için düzenlenen “Türkiye – İngiltere Endüstriyel İşbirliği Günleri” başladı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ/TAI) ev sahipliğinde Teknopark Ankara’da gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, savunma sanayi projelerinde işbirliğinin önemine dikkati çekti.

İşbirliği platformunun küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok faydalı olacağına işaret eden Tüfekçi, “Güçlü ve kendine yeten yerel savunma sanayi, hükümetimiz için uzun süredir öncelik haline geldi. Yerel sanayimiz sürekli gelişmeye ve Türkiye güvenilir bir ortak olarak görülmeye devam ediyor. Türkiye artık küresel savunma sektöründe önemli bir oyuncu haline gelmekte” dedi.

EN İYİSİ OLACAK

Tüfekçi, uçuş kontrol sistemleri, iniş takımları ve motor bağlamında işbirliği görüşmelerinin devam ettiğinin altını çizerek, Milli Muharip Uçak motorunun Türkiye’de geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti. Yeni yerel ortaklıkların her iki ülke açısından da çok iyi olacağını vurgulayan Tüfekçi, “Türkiye endüstrisinin İngiltere’ye sunabileceği çok önemli fırsatlar var” ifadesini kullandı.

TAI Genel Müdürü Temel Kotil de Milli Muharip Uçağı Projesinde hizmet sağlayıcı firmaların önemine işaret ederek, uçağı bu firmalarla yapacaklarını söyledi. Kotil, “Bize motor yapın, iniş takımı yapın, aydınlatma sistemi yapın. Bu uçak dünyanın en iyi savaş uçağı olacak Allah’ın izniyle. Biz sizlere güvenerek bu sözü verdik. Sözün yarısı bizden, yarısı sizden. Dünyanın en iyi motorunu taktığımız zaman bu uçak en iyi uçak olacak. Sizler en iyi işi sağlarsanız biz de TAI olarak en iyi tasarımı yapacağız” diye konuştu.

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Kod Ofis