SON DAKİKA
Tarih : 2022.12.27 12:55:59

Montajı Tamamlandı: Milli Muharip Uçak Ayağa Kalktı

Türkiye'nin ilk insansız savaş uçakğı Bayraktar KIZILELMA'nın havalanmasının yankıları sürerken Milli Muharip Uçak'ın (MMU) üretilen ilk prototipi, iniş takımlarının üzerine alındı. Uçağın ön ve ana iniş takımlarının montajının tamamlandığı görüldü. Ayrıca Milli Muharip Uçak'ın taşıyacağı mühimmatlar da görüntülendi. Öte yandan MMU'ın Elektro-optik Hedefleme Sistemi (EOTS) ile Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi (IRST) yerleri net bir şekilde görülebiliyor.

8 Aralık 2022 tarihinde TUSAŞ CEO’su Prof. Dr. Temel Kotil tarafından yapılan açıklamada, “Teslimatını 2028’de yapacağız. 2028’den sonra ayda iki tane Milli Muharip Uçak üreteceğiz, yılda 24 tane yapıyor. İhtiyaç olursa bu katlanarak artabilir. Milli Muharip Uçağın iniş takımları geldi, bu ayın 20’si itibariyle iniş takımları üzerine olacak ve motorları takılacak.” ifadelerinde bulunmuştu.

MONTAJ HATTINA ALINMIŞTI

Türk savunma sanayiinin en büyük projesi olan Milli Muharip Uçak’ın ilk prototipi, geçtiğimiz günlerde nihai montaj hattına alınmıştı. Uçak, Mart 2023’te hangardan çıkış yapacak. TUSAŞ tarafından 3 adet MMU Blok 0 ve 1 adet de MMU Blok I prototipinin üretileceği biliniyor. 2026 sonuna kadar 3 adet MMU Blok 0 prototipinin üretiminin tamamlanması planlıyor.

Yazarlar