SON DAKİKA
Tarih : 2021.05.23 22:18:10

Nexta’nın Kurucusu Protaseviç Minsk Havalimanı’nda Gözaltına Alındı

Belarus İçişleri Bakanlığı, ülkede muhalif yönelimiyle tanınan popüler Telegram kanalı Nexta’nın kurucusu ve Belarus Golovnogo Mozga Telegram kanalının genel yayın yönetmeni Roman Protaseviç’in Minsk Havalimanı’nda gözaltına alındığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Belarus’ta aşırıcılık yanlısı olarak kabul edilen Nexta ve Belarus Golovnogo Mozga Telegram kanallarının kurucusu ve yöneticisi olan Roman Protaseviç’in gözaltına alındığı belirtildi. Protaseviç teröre karışan ve aranan kişilerin listesinde yer alıyordu. Belarus’ta resmen tescil edilmeyen Vesna insan hakları merkezinin verilerine göre Protaseviç, Atina-Vilnius seferini yapan Avrupalı havayolu şirketi Ryanair’a ait uçakta bulunuyordu.

Açıklamada, bomba ihbarı üzerinde Minsk’e indirilen ‘uçakta yapılan kontrollerden sonra yolcuların tekrar kimlik kontrolüne gönderildiği ve Roman’ın o zaman gözaltına alındığı’ belirtildi. Minsk Havalimanı basın dairesinden Sputnik’e yapılan açıklamaya göre uçak, pilotların bomba ihbarı yapması üzerine Belarus’un başkenti Minsk’te acil iniş yaptı. Daha sonra bomba ihbarının asılsız çıktığı anlaşıldı.

Diğer yandan Belarus liderinin basın dairesine yakın olması ile tanınan Pul Pervogo Telegram kanalında, bomba ihbarının yapıldığı sırada uçağın neredeyse sınır bölgesinde olduğu ve Vilnius’a çok yaklaşıldığı, fakat başvurunun özellikle Minsk’e yöneltildiği belirtildi. Açıklamaya göre durumun bildirildiği Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ‘uçağın döndürülüp alınması için kesin talimat verdi’. Yolcu uçağına refakat etmek üzere MiG-29 avcı uçağı havaya kaldırıldı.

Merkezi Polonya’da bulunan Nexta’nın kurucuları Stepan Putilo ve Roman Protaseviç, Belarus’ta (15 yıla kadar hapis cezası öngören) ‘toplu kargaşaları organize etmek’, (3 yıla kadar hapis cezası öngören) ‘kamu düzenini ihlal eden grup eylemlerini düzenlemek’ suçlarından aranıyor.

Yazarlar