SON DAKİKA
Tarih : 2021.06.25 02:00:00

Onur Havayolları’ndan İcra Açıklaması

Antalya Havalimanı’nın işletmecisi Fraport TAV’a olan borcu nedeniyle tüm uçakları uçuştan men edilen Onurair, bir açıklama yaptı. Antalya Havalimanı’nın işletmecisi Fraport TAV’a olan borcu nedeniyle tüm uçakları uçuştan men edilen Onurair, bir açıklama yaptı. Borçlarına karşılık Fraport TAV’ın elinde 500 bin Euro’luk teminat senedinin bulunduğunu, şirketin bu senedi işleme koymadan icra yoluna gittiğinin vurgulandığı açıklama şöyle: Pandemi başlangıcında bu krize direnebilmek için uçmama kararı aldık.

Kısa süre sonra da uçuşlara başlamayı planlıyoruz. Bu süreçte ikram kuruluşları, tüm terminal işletmecileri, yakıt firmaları, yer hizmetleri kuruluşları, DHMİ, SHGM, ve IGA gibi sektörün tüm kurum ve kuruluşları ödemelerin yapılması için uçuşların başlamasını beklerken, yıllardır sorunsuzca çalıştığımız, sadece 2019 yılında 14 milyon Euro ödediğimiz Frapport firmasının böyle bir hamlede bulunması bizi üzmüştür. Ayrıca firmada bulunan 500 bin Euroluk teminat senedimiz de işleme konmadan direkt olarak icraya verilmiştir. Onur Air olarak kısa süre sonra uçabilmek için planlamalarımıza devam ediyoruz.

Öte yandan konuyla ilgili olarak Fraport TAV da bir açıklama yaptı:

Antalya Havalimanı’nın işletmesini yürüten şirketimize Onur Air’in, Covid-19 Pandemisi öncesinden gelen bir borcu bulunmaktadır. Tüm girişimlerimize rağmen firmayla uzlaşma sağlanamamış, bu nedenle yasal süreçler başlatılmak zorunda kalınmıştır. Haberde yer alan “şirketimizde 500 bin Euro değerinde bir banka teminat mektubu bulunduğu ve 26 bin Euro için sekiz uçağa haciz konduğu” bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır, elimizde bir teminat mektubu bulunmamaktadır.

Uçuşlar ise, şirketimizin başvurusu veya takibi ile değil Mart 2020’den itibaren kendileri tarafından durdurulmuştur. Uzun yıllar işbirliği yaptığımız bir havayoluna karşı yasal yollara başvurmak zorunda kalmaktan üzüntü duyduğumuzu, ancak tüm uzlaşı çabalarımızın sonuçsuz kalması üzerine şirketimizi korumak adına bu yola başvurmamızın kaçınılmaz hale geldiğini belirtmek isteriz.

Saygılarımızla,

Fraport TAV Antalya Terminal İşletmeciliği A.Ş.

Yazarlar