SON DAKİKA
Tarih : 2024.07.10 18:15:21

Paris 2024 Olimpiyatları Öncesinde Havalimanı Çalışanlarından Grev Tehdidi

Fransa'nın başkenti Paris'teki havalimanlarında çalışan işçiler, 2024 Paris Yaz Olimpiyatları'nın başlamasına iki haftadan az bir süre kala greve gitme tehdidinde bulundu. Paris merkezli uluslararası havalimanı işletmecisi Aéroports de Paris'in (ADP), Roissy-Charles de Gaulle ve Orly havalimanlarındaki çalışanlarını temsil eden sendikalar, 17 Temmuz Çarşamba günü greve gitme kararı aldı.

Grevin nedeni ise personelin ikramiyeleri konusundaki anlaşmazlık. Genel Emek Konfederasyonu (CGT), Demokratik Emek Konfederasyonu (CFDT), İşçi Gücü (FO) ve Otonom Sendikalar Birliği (UNSA) üyeleri greve devam ederse, olimpiyatlar başlamadan bir çok aksaklık yaşanabilir.

Paris havalimanı çalışanları neden greve gidiyor?

Sendikalar, ADP çalışanlarının Olimpiyat ikramiyesi almamasından memnun değil. Özellikle "genel müdürün sadece bazı personele ikramiye ödenmesi yönündeki tek taraflı kararlarını" örnek gösteren çalışanlar bu kararı kınadı. Roissy-Charles de Gaulle ve Orly havalimanları, 26 Temmuz'da yapılması planlanan Açılış Töreni ile birlikte başlayacak Olimpiyatlar için Fransa'ya giriş yapacak turistlerin ana giriş kapıları olacak.

Fransız Le Monde gazetesi, Olimpiyatlar süresince 350 bin kişinin havalimanlarından transit geçiş yapacağını tahmin ediyor. Sadece sporseverlerin değil, binlerce sporcunun da açılış töreni öncesinde 18 Temmuz'dan itibaren ülkeye giriş yapması bekleniyor.

İkramiye talebinde bulunanlar yalnızca havalimanı çalışanları değil

Kamu sektöründe çalışanları temsil eden sendikalar, 11 Ağustos'a kadar sürecek etkinlik boyunca çalışmak zorunda kalacakları için ücretlerinin artırılması çağrısında bulundu. Polis, hava trafik kontrolörleri, çöp toplayıcıları, merkezi hükümet çalışanları ve tren sürücüleri de zam talebinde bulundu.

Yazarlar