SON DAKİKA
Tarih : 2018.09.27 00:50:50

Penceresiz Uçaklar Yolculara Gökyüzünün Panoramik Manzarasını Sunacak

Hava yolculuğu icat edildiğinden beri insanlar pencere koltuğunda kavga ediyorlar. Artık bu kavgaları ortadan kaldıracak yeni bir teknoloji geliştirildi. İngiliz teknoloji ve araştırma firması olan Process Innovation Merkezi, hava yolculuğunun geleceğini yeniden dizayn etti.

Yolcu uçaklarında herhangi bir koltukta oturan yolcu OLED dokunmatik ekranlarda seyahatini keyifli bir hale getirebilecek.

10-15 YIL İÇİNDE BU UÇAKLAR HİZMETE SUNULACAK

Dokunmatik ekranlar, düzlemin her tarafına yerleştirilmiş kameralara uçmayı keyifli hale getiriyor. Bu, ekranların dışarıdaki düzlemde neler olup bittiğini gerçekçi bir şekilde görmelerini sağlıyor. OLED-dokunmatik ekran teknolojisini şu şekilde çalışıyor. Kabin içine daha önceden programlanmış  organik ışık yayan ve bu ışığı elektrik akımıyla birleştiren sanal bir görüntü elde ediliyor.  Bu, elektrik akımına tepki olarak ışığı yansıtabilen organik bileşiklerden oluşanfilm tadında görüntüler sanki dışarıyı görebilirmuşsunuz izlenimi veriyor. Process şirket yetkilileri bu teknolojinın şu anda televizyonlarda, tabletlerde, cep telefonlarında ve bilgisayar monitörlerinde kullanıldığının altını çiziyor. Uçağın tüm duvarları ekranlarla doluyken, yolcular onları çevreleyen manzaraya bakabilir ve bir daha iyi bir yer edinme konusunda asla endişelenmeyecekler. Ekranlardaki projeksiyonların gerçek dünyayı yansıtacağını belirtiyor.

Yazarlar