SON DAKİKA
Tarih : 2021.05.12 03:18:25

Rekor Kitaplarına Girecek Olan Uçak

Geçtiğimiz günlerde Rolls-Royce; 480km/saat'den yüksek hız yapması öngörülen ve bu sayede rekor kitaplarına girmesi hedeflenen tamamen elektrikli bir uçak geliştirdiğini duyurdu. Rekor denemesi planlanan "Spirit of Innovation" uçağının ardındaki ACCEL (Uçuşun Elektrifikasyonunu Hızlandırma) programının amacının ise geleceğin bilim adamlarına ve mühendislerine ilham vermek olduğu belirtildi.

Bunun başarılmasına yardımcı olmak amacıyla da Rolls-Royce, büyük önem taşıyan Dünya rekoru girişimi için test pilotunun test uçuşu süresince takacağı kask tasarımının belirleneceği bir tasarım yarışması başlattığını açıkladı. Rolls-Royce, gerçekleşecek yarışma kapsamında gençlerle iletişim kurup onlara havacılıkta kariyer yapma düşüncesinin aşılanmasını destekleyen hayır kuruluşu Fly2Help ile birlikte çalışacağını duyurdu.

Yarışmanın 5-11 yaş arası ve 12-18 yaş arası olmak üzere iki kategoriden oluşacağı ve kazananlara ait tasarımların, kaskın son tasarımına ilham olacağı belirtildi. Kazananların uçağı görme fırsatının yanı sıra, Rolls-Royce test pilotu ve Uçuş Operasyonları Direktörü Phill O'Dell ve ilgili mühendis ekibi ile tanışma fırsatı bulacağı ifade edildi.

"Yeni nesil havacılık öncülerine ilham verecek"

Gençlerle buluşmanın heyecanını yaşayan Phill O'Dell, projeyle ilgili olarak da şunları dile getirdi: "Dünya rekoru hedefimiz için geliştirdiğimiz tamamen elektrikli 'Spirit of Innovation' uçağımızı uçurma fırsatı benim ve ekibimin kariyerinde bir doruk noktası olacak. Bunun nedeni ise uçağımızın ileri elektrik teknolojisiyle ön planda yer almasının yanı sıra aynı zamanda yeni nesil havacılık öncülerine ilham vermemizi sağlayan muhteşem bir fırsat doğurması."

Gençleri STEAM alanında destekliyor

Gençlere uzun zamandır destek verdiği aktarılan Rolls-Royce'un, onları STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanında kariyer yapmaları yönünde teşvik etmeye önem verdiği de vurgulandı. Bu doğrultuda 1400'den fazla STEM Elçisi ve aynı zamanda Scouts ve Code First Girls gibi kuruluşlarla ortaklıkları olduğu ifade edilen Rolls-Royce'un; bu yarışmaya ek olarak ACCEL projesi kapsamında ilkokul çocuklarına yönelik indirilebilir materyaller geliştirdiğine dikkat çekildi. Geliştirilen ilgili materyallerin ise Birleşik Krallık müfredatıyla uyumlu olduğu ve Rolls-Royce web sitesinden ücretsiz olarak indirilebileceği belirtildi.

Spirit of Innovation türünün ilk ve tek örneği

Phill O'Dell, projeyle ilgili görüşlerine ilaveten şunları dile getirdi: "Spirit of Innovation uçağı türünün ilk ve tek örneği olacak, dolayısıyla projenin öncü niteliğini yansıtması açısından taktığım kaskın da benzersiz olması gerekli. Havacılıkta heyecan verici kariyer fırsatlarını tanıtmak için uzun yıllar Fly2Help ile çalıştım, bu nedenle bu yarışmada onlarla çalışmak benim için çok anlamlı oldu."

Yazarlar