SON DAKİKA
Tarih : 2021.12.05 00:18:15

Rize-Artvin Havalimanı’nda Sevindiren Gelişme

Rize-Artvin Havalimanı'nın deniz dolgusu için planlanan 100 milyon ton dolgunun 99 milyon tonu tamamlandı. Rize-Artvin Havalimanı'nın deniz dolgusu için planlanan 100 milyon ton dolgunun 99 milyon tonu tamamlandı Pist, terminal binaları ve çay yaprağı şeklinde olacak giriş tagı ile çay bardağı şeklindeki kule de şekillenmeye başladı.

2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan Ordu-Giresun havalimanı'nın ardından Türkiye'deki ve Karadeniz Bölgesi'ndeki deniz dolgusu üzerine yapılan 2. havalimanı olma özelliğine sahip olacak Rize-Artvin havalimanı projesinin inşaat çalışmaları 24 saat esasıyla hız kesmeden devam ediyor. Doğu Karadeniz bölgesi için büyük önem taşıyan ve 100 milyon tonluk dolgunun gerçekleşeceği Rize-Artvin havalimanı projesinde 99 milyon tonluk dolgu tamamlanırken, pist, terminal binaları ve çay yaprağı şeklinde olacak giriş tagı kule de şekillenmeye başladı.

3 bin metre uzunluğu ve 45 metre genişliğe sahip olacak olan Rize-Artvin havalimanında her gün 400 kamyon ile dolgu malzemesi taşınırken, aynı zamanda 2 adet alt kısmı dolguya göre açılabilen ve bu sayede nokta atışlar ile dolguyu gerçekleştiren 2 adet de gemi 24 saat aralıksız çalışıyor. Rize-Artvin Havalimanı'nın koruyucu mendirekleri yapılırken planlanan 2 bin 500 adet x blok, 4 bin 550 metre dalga aşmasını azaltmak amaçlı kullanılan kronman duvarı ve 16 milyon 634 bin ton, mendireğin denize bakan eğimli yüzünün en dış katmanında kullanılan anroşman dolgusunun tamamı yapılarak yüzde 100'lük tamamlama kaydedildi.

Toplamda 100 milyon ton dolgu olarak planlanan Rize-Artvin Havalimanı'nın yapılan son işlemler ile 99 milyon tonluk kısmı yapılarak yüzde 99'luk bir tamamlanma sağlanırken üst yapıda ise ince işçilikler sürüyor. VİP terminali , Terminal binası, güç merkezi binası, teknik blok, çay bardağı şeklinde ki kule, çok maksatlı bagaj bölümü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yangın ve kurtarma istasyonu, ısı merkezi ile su deposu binaları, apron, giriş kontrol binası gibi yaşam alanlarının da bulunduğu 46 bin metrekarelik alanda da üst yapı çalışmaları devam ediyor.

Yazarlar