SON DAKİKA
Tarih : 2022.04.06 14:38:41

Rolls-Royce, Air BP İle Havacılık Yakıtı Anlaşması İmzaladı

Rolls-Royce, Air bp ile gaz türbini testlerinden kaynaklanan karbon salınımlarını azaltacak ve şirketin temel sürdürülebilirlik taahhütlerini destekleyecek bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma kapsamında, Almanya'daki Dahlewitz ile Birleşik Krallık’taki Derby ve Bristol şehirlerinde bulunan Rolls-Royce tesislerinde gerçekleştirilen motor testleri için temin edilen tüm havacılık yakıtları %10 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) karışımı olacak.

Ağırlıklı olarak kullanılmış atık bazlı sürdürülebilir ham maddelerden elde edilen SAF, Air bp tarafından geleneksel havacılık jet yakıtıyla karıştırılacak. Yılda yaklaşık üç milyon litreyi bulması beklenen %10 SAF karışımının teslimatlarına ise bu yaz başlanacak. Air bp, bu yıl tamamen %100 SAF ile ilk kez test edilecek Rolls-Royce UltraFan® motoru için de yakıt sağlayacak. UltraFan, gelişmiş yakıt verimliliği ve %100 SAF kapasitesiyle havacılıkta sürdürülebilirliği yeni bir seviyeye taşıyacak. UltraFan® aynı zamanda dünyanın en büyük uçak motoru olacak.

İmzalanan anlaşmayla ilgili olarak görüşlerini dile getiren Rolls-Royce Sivil Havacılık Başkanı Chris Cholerton, “Bu anlaşma, 2023 yılına kadar yakıtlarımızın %10 SAF karışımı olacağına dair verdiğimiz taahhüdü yerine getiriyor. Havacılık endüstrisinde SAF kullanımının teşviki çok önemsediğimiz bir konu. Bu anlaşma aynı zamanda, akaryakıt üreticilerinin devam eden üretim yatırımlarını destekleyecek kesin bir taahhüt örneği niteliğinde” dedi. Cholerton, UltraFan® motorunun en son teknolojilerle donatılmış test merkezlerinde ilk kez %100 SAF ile çalıştığını görmeyi de büyük bir gururla ve heyecanla beklediklerini de belirterek, bu testin sürdürülebilir havacılık tarihinde bir mühendislik harikası olarak yeni bir sayfa açacağını ekledi.

Air bp Sürdürülebilirlik Direktörü Andreea Moyes ise, “Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşması için Rolls-Royce'u desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Entegre bir enerji şirketi olma yolunda bir geçiş sürecindeyiz. Bugüne kadar elde ettiğimiz uzmanlığı; yenilenebilir ham madde temini, SAF üretimi, lojistik ve son müşteri tedariki konusunda kullanmaya devam edeceğiz. Hedefimiz havacılık endüstrisinde karbondan arınma ortağı olmak. Küresel havacılığın düşük karbon hedeflerini desteklemek için SAF kullanılabilirliğini, erişilebilirliğini ve satın alınabilirliğini geliştirmek üzere çalışmalarımızı hızla sürdüreceğiz” dedi.

Yazarlar