SON DAKİKA
Tarih : 2023.12.07 13:30:01

Rolls-Royce, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı İle Uçuşlara Güç Veriyor

Rolls-Royce, Virgin Atlantic'in %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanılan tarihî uçuşu Flight100'ün Londra Heathrow'dan New York JFK'ye havalandığını ve bu uçuşun, SAF'ın günümüzün motorları, uçak gövdeleri ve yakıt altyapısıyla uyumlu, fosil türevli jet yakıtının yerine geçebilecek güvenli bir ikame yakıt olma potansiyelini göstermek amacıyla bir yıldır sürdürülen iş birliğinin sonucu gerçekleştirildiğini duyurdu.

Rolls-Royce Trent 1000 motorlarını kullanan Boeing 787 ile gerçekleştirilen uçuş, ticari bir havayolu şirketi tarafından Atlantik'in %100 SAF ile geçilmesiyle dünyada bir ilke imza attı. Bu dönüm noktası niteliğindeki uçuş, Virgin Atlantic liderliğinde Boeing, Rolls-Royce, Imperial College London, Sheffield Üniversitesi, ICF ve Rocky Mountain Enstitüsü'nden oluşan bir konsorsiyumun Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar sonucunda gerçekleştirildi. SAF, uzun mesafeli hava yolculuklarının karbondan arındırılmasında ve Net Sıfır 2050'ye giden yolda önemli bir rol oynuyor.

Elektrik ve hidrojen gibi diğer teknolojilerin uygulanabilir hâle gelmesinin birkaç on yıl alması beklenirken, SAF hemen kullanılabilir durumda. Günümüzde SAF, küresel jet yakıtı hacminin %0,1'inden daha az bir kısmını oluşturuyor. Ayrıca mevcut yakıt standartları, ticari jet motorlarında sadece %50 oranında SAF karışımına izin veriyor. Flight100, üretimin ölçeklendirilmesindeki zorluğun bir politika ve yatırım sorunu olduğunu; gelişen bir Birleşik Krallık SAF endüstrisi yaratmak için endüstrinin ve hükûmetin hızlı hareket etmesi gerektiğini kanıtlayacak. Konsorsiyum ortakları ICF, Rocky Mountain Institute (RMI), Imperial College London ve Sheffield Üniversitesi tarafından desteklenen Flight100 sadece SAF'ın yeteneklerini sergilemekle kalmayacak, aynı zamanda uçuş sırasında karbon dışı emisyonlar üzerindeki etkisini de değerlendirecek.

Bu araştırma, SAF'ın kuyruk izi ve partiküller üzerindeki etkilerine ilişkin bilimsel anlayışın geliştirilmesine ve uçuş planlama sürecinde kuyruk izi tahminlerinin uygulanmasına yardımcı olacak. Veriler ve araştırma sektör içinde paylaşılacak ve Virgin Atlantic, kısmen Virgin Unite tarafından finanse edilen RMI'nin İklim Etkisi Görev Gücü aracılığıyla kuyruk izi araştırmalarına katılımını sürdürecek.

Yazarlar