SON DAKİKA
Tarih : 2022.10.18 13:13:04

Rolls-Royce 700 EASA Sertifikası Aldı

Gulfstream Aerospace’in G700TM ve G800TM iş jetleri için özel olarak geliştirilen Rolls-Royce Pearl 700 motoru, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) sertifikasını aldı. Almanya'nın Dahlewitz kentinde bulunan Rolls-Royce İş Havacılığı Motorları Mükemmeliyet Merkezi'nde geliştirilen motor, Gulfstream'in en yeni iki ürününe güç vermek üzere özel olarak tasarlandı.

Pearl 700 ayrıca uçakların ultra uzun menzilli görevlerde neredeyse ses hızında uçmalarına da olanak sağlıyor. Kapsamlı test programı sırasında motor, hem geleneksel hem de yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile çalıştırıldı. Deniz seviyesi ve irtifa koşullarında çalıştırılan motor, her iki yakıtla da üstün bir performans sergiledi. Kuş çarpması, buzlanma, dolu ve su alma gibi etkenlere karşı dayanıklılığını kanıtlayan motor ayrıca, fan kanadı ayrılma testinden de başarıyla geçti. Testler, Almanya'nın Dahlewitz, İngiltere'nin Bristol, Kanada'nın Manitoba ve Montreal kentleri de dâhil olmak üzere Rolls-Royce’un Avrupa ve Kuzey Amerika'daki çeşitli lokasyonlarında gerçekleştirildi.

Aynı testler ayrıca, ABD'nin Mississippi eyaletindeki NASA John C Stennis Uzay Merkezi'nde bulunan Rolls-Royce açık hava jet motoru test tesisinde ve ABD'nin Tennessee eyaletindeki Tullahoma kentinde bulunan AEDC'deki (Arnold Mühendislik Geliştirme Merkezi) irtifa test ortamında da gerçekleştirildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rolls-Royce İş Havacılığı Direktörü Dr. Dirk Geisinger şunları söyledi: "Pearl 700 motorumuz için EASA yetkisini almamız, uçak motorlarını tasarlama, test etme, üretme ve sertifikasyonu konularında Rolls-Royce'un eşsiz kabiliyetlerini bir kez daha göstererek bizleri gururlandırdı. Bu yetki aynı zamanda, küresel ekibimizin Gulfstream ve G700 ile G800 motorlarının hizmete giriş desteğindeki kararlılıklarını da yansıtıyor. Bu sertifikayı almak için EASA ve Gulfstream ile yakın bir iş birliği içinde çalıştık. Her iki kuruluşa da destekleri için teşekkür ediyorum."

Gulfstream Başkanı Mark Burns ise şunları söyledi: “G700 ve G800 iş jetleri, Rolls-Royce Pearl 700 motorları ve iki uçakta da bulunan gelişmiş Gulfstream kanat ve kanat ucu tasarımı (winglet) sayesinde etkileyici performans yeteneklerini sergileyebilecek. Bu önemli gelişmeler sayesinde Gulfstream müşterileri, G700 ve G800'ün dünya çapında gerçekleştireceği uçuşlarda gelişmiş konfora sahip geniş kabinlerin sunduğu avantajlardan faydalanabilecek.” Pearl 700, iş havacılığı sektöründeki en verimli çekirdek olan Advance2 motor çekirdeğini yepyeni bir düşük basınç sistemiyle birleştiriyor. Pearl® 700 ayrıca BR725 motoruna kıyasla kalkış gücünde 18.250 lbf'lik bir artış sağlıyor. Bu güç yüzde sekizlik bir artışa eşdeğer. Sınıfının lideri motor, düşük gürültü ve emisyon performansını korurken yüzde beş daha yüksek verimliliği de beraberinde getiriyor. Sonuç olarak Pearl 700, son derece yüksek verimli bir motor olmakla beraber aynı zamanda 0.925 Mach hıza kadar çıkabiliyor.

Yazarlar