SON DAKİKA
Tarih : 2021.11.17 14:08:44

Rolls-Royce’un Yeni Nesil Teknolojileri, Konferansta Sergileniyor

Rolls-Royce, geleceğin karbon içermeyen enerji sağlayıcısı olarak konumlanan yeni mtu yakıt hücresi sistemini ilk kez BM İklim Değişikliği Konferansı COP26'da gözler önüne seriyor. Sergilenen megawatt aralığında enerji teminine yönelik mtu çözümünün 2025'ten itibaren seri üretimine geçilmesi planlanıyor.

Geliştirdiği bu teknolojiye ek olarak gemiler için yakıt hücresi sistemleri de geliştiren Rolls-Royce, “Net Zero at Power Systems” iklim koruma programı kapsamında sürdürülebilir yakıtların kullanımı için önemli rol oynayacak motor serisi hazırlıklarına devam ediyor. Bu program kapsamında şirket, hidrojen ve metanol motorlarının yanı sıra merkezi olmayan Power-to-X tesislerine yönelik konseptler de geliştiriliyor. Geliştirilen bu konseptler ise yeşil enerjiyi depolanabilir yakıta dönüştüren Power-to-X sürecini içeriyor. Yakıt hücresi sistemine ek olarak Rolls-Royce, Glasgow'da tamamen elektrikli “Spirit of Innovation” uçağının bir modelini de sergiliyor.

Daha öncesinde şirket, “Spirit of Innovation” uçağını Eylül 2021'de ilk kez gökyüzüyle buluşturarak, havacılık sektörü için büyük bir başarıya imza atmıştı. Bu başarının ardından dünyanın en hızlı tamamen elektrikli uçağı ünvanı elde etmek isteyen “Spirit of Innovation”, “Accelerating the Electrification of Flight” (ACCEL), projesi kapsamında Birleşik Krallık hükûmeti tarafından finanse ediliyor. Bu doğrultuda geliştirilen sıfır emisyonlu uçağın 480+ KMH (300+ MPH) hedef hızıyla rekorlar kitabına girmesi bekleniyor.

Öte yandan Rolls-Royce, bu programa özel geliştirdiği ileri seviye batarya ve tahrik teknolojisi ile elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) yapabilen uçaklar ve kısa mesafe (commuter) uçakları için heyecan uyandıran uygulamaları da bünyesinde barındırıyor.

Yazarlar