SON DAKİKA
Tarih : 2021.11.25 13:55:09

Rolls-Royce ve SDCL, Güçlerini Birleştiriyor

Rolls-Royce, sürdürülebilir enerji kullanımını hızlandırmaya yardımcı olabilecek "Energy-as-a-Service" (Hizmet olarak enerji) çözümlerini piyasaya sunabilmek için global yatırım şirketi Sustainable Development Capital LLP (SDCL) ile bir işbirliği anlaşması yaptı.

Dünya İklim Konferansı'nda (COP26) 11 Kasım tarihinde imzalanan anlaşma ile Rolls-Royce, müşterilerine sürdürülebilir ve verimli bir enerji sistemi sayesinde elde edilen elektrik ve ısıyı, altyapıya ilişkin ön finansman aramaksızın bir “abonelik hizmeti” olarak verme imkânı sunuyor. Glasgow’da gerçekleşen COP26'nın en önemli temalarından bir tanesi enerji geçişine ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olacak çözümler için finansmana erişimin nasıl iyileştirileceği konusuydu. Müşterilerin bir abonelik modeli aracılığıyla ısı ve elektrik için ödeme yaptığı “Energy-as-a-Service” hizmeti ise, sürdürülebilir enerjiye erişimi artırmanın oldukça cazip bir yönünü temsil ediyor.

Yapılan iş birliği anlaşmasıyla Rolls-Royce, yeni projeler tasarlamak, finanse etmek, kurmak, devreye almak ve işletmek için Birleşik Krallık, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya'da temiz ve merkezi olmayan enerji altyapı projelerini geliştirme ve finanse etme konusunda on yılı aşkın bir deneyime sahip olan SDCL ile birlikte çalışacak. Rolls-Royce ayrıca Power Systems iş birimi aracılığıyla, güvenilir enerji üretimi sağlamak için yenilenebilir enerji kaynaklarını mtu markalı batarya depolama ve jeneratör setleriyle bir araya getiren mikro şebeke sistemleri portföyüne sahip. Hâlihazırda yakıt hücresi sistemleri geliştiren firma, mevcut mtu motorlarını sürdürülebilir yakıtlarla uyumlu hâle getirerek önümüzdeki iki yıl içinde net sıfır mikro şebeke çözümlerinin önünü açıyor.

Yazarlar