SON DAKİKA
Tarih : 2024.01.08 16:10:38

SHGM, Boeing 737 MAX 9 Tipi Uçaklarla İlgili Açıklama Yaptı

Alaska Havayolları’na ait Boeing 737 MAX 9 tipi uçağın kalkışından bir süre sonra acil çıkış kapısının kopmasının ardından ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA) aldığı kararla, tüm havayolu şirketlerinin filosunda bulunan bu tipteki uçakların tedbir amaçlı olarak yere indirerek seferlerden çekmişti.

Alaska Havayolları’na ait Boeing 737 MAX 9 tipi uçağın kalkışından bir süre sonra acil çıkış kapısının kopmasının ardından ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA) aldığı kararla, tüm havayolu şirketlerinin filosunda bulunan bu tipteki uçakların tedbir amaçlı olarak yere indirerek seferlerden çekmişti. Karar sonrası THY'nin filosunda bulunan bu tipteki 5 uçaktan 2’si İran’da kalırken, 3 uçak ise İstanbul Havalimanı’na indirildi. Konuyu titizlikle takip ettiklerini ifade eden ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA) yaptığı yeni açıklamada ise, ilk önceliğin yolcunun güvenliğini sağlamak olduğunu ve bu nedenle uçakları indirdikleri ifade edildi. FAA, uçakların güvende olduklarını kanaat getirene kadar yerde tutulacağını yineledi.

Konuya ilişkin olarak SHGM’den yapılan açıklamada, "Alaska Havayollarına ait Boeing B737-9S (MAX) model N704AL tescil işaretli hava aracının 05 Ocak 2024 tarihinde gövdesinin sol tarafında yer alan bir parça kalkıştan bir süre sonra uçaktan koparak ayrılmıştır. Bu hava aracı ile aynı seride üretilen toplam 182 uçak çeşitli operatörlerin filolarında halen hizmet vermektedir. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) konu hakkında Acil Uçuşa Elverişlilik Direktifi (EAD) yayınlamış ve bu serideki uçakların “ground” edilmesi ve düzeltici işlem uygulanmaksızın uçuş operasyona verilmemesi gerekliliğini duyurmuştur. İmalatçı Boeing firmasınca belirlenecek ve FAA tarafından onaylanacak kontrol ve/veya bakım işlemleri sonunda uçakların yeniden sefere verilebileceği değerlendirilmektedir. Süreçler Genel Müdürlüğümüzce tüm paydaşlarla koordineli bir şekilde yürütülmekte olup ülkemiz havayolu işletmelerine ait bahse konu hava araçları ve ülkemiz hava sahasını kullanacak anılan hava araçlarına ilişkin süreçler Genel Müdürlüğümüz talimatları ile yönetilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Yazarlar