SON DAKİKA
Tarih : 2023.09.04 01:44:42

SOLOTÜRK Pilotlarından Milli Muharip Uçak KAAN Mesajı

Türk Hava Kuvvetlerinin (TSK) gösteri timi SOLOTÜRK'ün pilotlarından Yarbay Emre Mert, TSK envanterindeki en yüksek performanslı uçağın F-16 olduğunu, Milli Muharip Uçak KAAN'ın ise F16'lardan daha iyi olacağını belirtti. 

SOLOTÜRK pilotu Yarbay Emre Mert, gelecek dönemlerdeki TEKNOFEST'lerde her Türk pilotu, her Türk genci gibi Milli Muharip Uçak KAAN ile uçmak istediklerini söyledi.

Mert, "Şu an envanterdeki performans açısından en yüksek seviyedeki uçak F-16. KAAN ondan daha iyi olacak, sabırsızlanıyoruz. SOLOTÜRK görevini belirli bir süre içerisinde yapıp tekrar filolarımıza döneceğiz. Bizler KAAN'a yetişemeyebiliriz ama bizden sonrakiler belki de KAAN pilotu olacak. Biz de keyifle onları izleyeceğiz." diye konuştu. SOLOTÜRK pilotlarından Binbaşı Murat Bakıcı da bir Türk pilotu olarak, son dönemde üretilen yerli ve milli araçlarla büyük gurur duyduklarını vurguladı.

Türk Hava Kuvvetleri pilotları olarak her görevde ay yıldızlı bayrağı gururla dalgalandırdıklarını belirten Bakıcı, "Milli uçaklarımızın, İHA'larımızın, SİHA'larımızın gelişmesi bizlere gurur veriyor." dedi. SOLOTÜRK pilotu Binbaşı Yasin Dikkule ise dünyada eşi benzeri görülmeyen manevralar yaptıklarını, tahmin edilemeyecek "G kuvveti"ne maruz kaldıklarını dile getirdi. Gösteri esnasında 9 G kuvvetine maruz kaldıklarını söyleyen Dikkule, "Bununla baş etmek için sağlam bir vücuda sahip olmak gerekiyor. Eğitimlerimizi buna göre yapıyoruz. Spor, iyi bir beslenme ve güzel bir uykuyla hareketlerimizi tamamlıyoruz." ifadesini kullandı.

Yazarlar