SON DAKİKA
Tarih : 2023.11.14 14:30:04

Savaş Uçakları Sivil Havalimanlarında İniş ve Kalkış Tatbikatı Yaptı

Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (ASDF) savaş uçakları, ilk kez sivil havalimanında iniş ve kalkış tatbikatı düzenledi. ASDF, benzer iniş ve kalkış tatbikatları hafta içinde Okayama Havalimanı ile Amami Havalimanı'nda da gerçekleştirmeyi planlanıyor.

Tatbikatlar, geçen yıl güncellenen 3 milli doktrinde kayda geçirilen "acil durumda sivil hava ve deniz limanlarının kullanımı" kapsamında düzenlendi. ASDF, her iki yılda bir düzenlenen "Japonya'nın Savunması" tatbikatları kapsamında, ülke genelinde ilk kez sivil havalimanlarını kullandı Buna göre, olası düşman saldırısında "ASDF üslerinin kullanılamaz duruma gelmesi" senaryosuyla sivil havalimanları ilk kez tercih edildi.

Güneybatıda Fukuoka eyaletindeki Tsuiki Hava Üssü'ne ait 4 F-2 savaş uçağı, yakındaki Oita Havalimanı'na iniş yaparak aprona ilerledi Havalimanında olağan bir yolcu uçağına benzer şekilde ticari tankerden yakıt tedarik eden F-2'ler iki saat sonra yeniden kalkış yaptı. Güneydeki Kagoşima'da bulunan Tokunoşima Havalimanı'ndaki iniş ve kalkış tatbikatlarına da 4 F-15 savaş uçağının katıldığı bildirildi.

Yazarlar