SON DAKİKA
Tarih : 2024.05.21 16:29:01

Sığırcıklar Pisti Sardı Uçuş Trafiği Durdu

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pist üzerinde bulunan sığırcıklar hava trafiğini olumsuz etkiledi. Sığırcıklar nedeniyle havalimanında operasyon bir süre durdu. Yakıt kritiğine giren 3 uçak İstanbul Havalimanı'na iniş yapmak zorunda kaldı.

Öğle saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı'nda meydana gelen olayda pist üzerinde çok sayıda sığırcık görüldü. Bunun üzerine havalimanına iniş yapmak isteyen uçaklara iniş izni verilmezken, uçaklar havada tur atmak zorunda kaldı.

Yakıt kritiğine giren Ajet'in Mardin-Sabiha Gökçen, Diyarbakır-Sabiha Gökçen ve Gaziantep-Sabiha Gökçen seferlerini yapan uçaklar İstanbul Havalimanı'na yönlendirildi. Bu arada görevliler pist üzerinde bulunan sığırcıkları uzaklaştırmak için uçuş trafiğini bir süre durdurdu. Sığırcıkların pist üzerinden gitmesinin ardından uçuş trafiği yeniden açıldı.

KULE: OPERASYON NE ZAMAN AÇILIR BİLEMİYORUM

Piste bulunan sığırcıklar nedeniyle uçuş trafiğinin durması kule pilot konuşmalarına yansıdı. Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş için alçalan bir uçağın pilotu, hava trafik kontrol kulesine, "Tahmini bekleme süremizi alabilirmiyim" dedi.

Bunun üzerine kule görevlisi, "Efendim şuan operasyon devam etmiyor. Pist üzerinde yoğun bir kuş sürüsü var. Operasyon ne zaman açılacak bilemiyorum. Uygun olduğunda arayacağım" cevabını verdi.

Yazarlar