SON DAKİKA
Tarih : 2024.05.08 14:05:20

Singapore Airlines, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Sipariş Etti

Singapore Airlines (SIA) Grubu, 1.000 ton temiz Neste MY Sürdürülebilir Havacılık YakıtıTM satın almak için Neste ile anlaşma imzaladı. Bu sayede Gruptaki iki hava yolu şirketi olan SIA ve Scoot, Neste'nin Singapur Changi Havalimanı'ndaki rafinerisinde üretilen Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) alan ilk taşıyıcılar olacak. Neste, SAF'ı gerekli güvenlik özelliklerine göre geleneksel jet yakıtı ile harmanlayacak ve harmanlanmış jet yakıtını ilk kez 2024'ün ikinci çeyreğinde ve bu yılın dördüncü çeyreğinde olmak üzere iki parti halinde Changi Havalimanı'nın yakıt hidrant sistemine teslim edecek.

Bu dönüm noktası aynı zamanda Neste SAF'ının Changi Havalimanı'ndaki hava yollarına ilk doğrudan tedarikini işaret edecek ve Singapur'daki uçtan uca SAF tedarik zinciri yeteneklerini güçlendirecek. Bu, Neste'nin Singapur rafinerisinin genişlemesinin Mayıs 2023'te tamamlanmasını takip ediyor. Rafineri, her yıl bir milyon ton SAF üretme kapasitesine sahip ve bu da onu dünyanın en büyük SAF üretim tesisi yapmaktadır. Neste'nin %100 yenilenebilir atık ve kalıntı ham maddelerinden üretilen SAF'ı, yakıtın yaşam döngüsü boyunca sera gazı emisyonlarını %80'e kadar azaltır. Konvansiyonel jet yakıtı ile harmanlanmış, mevcut uçak motorları ve yakıt ikmal altyapısı ile sorunsuz bir şekilde entegre olur.

Neste Yenilenebilir Havacılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Alexander Kueper şunları söyledi: "Singapore Airlines’ın ve Scoot'un Changi Havalimanı'na entegre tedarik yeteneklerimizden yararlanan ilk müşterilerimiz olmasından gurur duyuyoruz. Changi Havalimanı'na yerel olarak üretilen bu SAF tedariki, bölgedeki havacılık endüstrisini ve hükümetleri emisyon azaltma hedeflerine ulaşmaları için destekleme yolculuğumuzda bir kilometre taşıdır. Singapur, Asya- Pasifik bölgesinde lider bir havacılık merkezidir. SAF'ın bu teslimatı ve yakın zamanda açıklanan ulusal SAF hedefi, umarım SAF'ın Asya-Pasifik bölgesinde daha geniş çapta benimsenmesini teşvik edecektir. Singapore Airlines ile iş birliğimizi genişletmenin yanı sıra Changi Havalimanı'ndaki ziyaretçi hava yollarına da tedarik sağlamayı dört gözle bekliyoruz."

Singapore Airlines Sürdürülebilirlik Direktörü Lee Wen Fen şunları söyledi: "Neste ile yapılan bu anlaşma, SIA Grubu'nun 2030 yılına kadar toplam yakıt kullanımımızda en az %5 sürdürülebilir havacılık yakıtına sahip olma yolculuğunda önemli bir kilometre taşıdır. Hem Singapur'daki hem de küresel olarak ortaklarımız ve paydaşlarımızla yakın iş birliği, uzun vadeli karbonsuzlaştırma hedeflerimizde kritik bir rol oynamaktadır. Daha sürdürülebilir bir havacılık endüstrisi, gelecek nesillerin hava yolculuğunun teşvik ettiği küresel bağlantı, ekonomik refah ve insan bağlantılarından yararlanmaya devam etmesini sağlayacaktır."

Yazarlar