SON DAKİKA
Tarih : 2023.01.10 14:24:24

Sınırlarını Açan Çin’e Türkiye’den İlk Uçuş Gerçekleştirildi

Salgının başlamasıyla birlikte 'Sıfır Covid' politikasıyla sıkı önlemler uygulayan Çin'in 8 Ocak'tan itibaren ülkeye gelen yolcuların karantina zorunluluğunun kaldıracağını açıklamasının ardından Türkiye'den Çin'e ilk uçuş gerçekleştirildi.

Çinli havayolu şirketi China Southern Airlines, salgının ardından 240 yolcusuyla İGA İstanbul Havalimanı'ndan Guangzhou'ya ilk uçuşunu bu sabah gerçekleştirdi. Yolcuların uçağa alındığı kapıda düzenlenen törende China Southern Airlines Türkiye Genel Müdürü Wen Demei, İstanbul'dan Guangzhou'ya uçuş düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek bunun gerçekleşmesi için katkı veren İGA ve diğer iş ortaklarına teşekkür etti. İlk sefer öncesi bilet işlemlerini tamamlayan yolculara çikolata ikram edildi.

Demei "Yolcularımıza da teşekkür ederim. Sizlerin güvenini kazanmak için hizmetlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Pandemiden önce Türkiye Çinli turistlerin en önemli turizm destinasyonlarından biri oldu. Pandemiden dolayı maalesef uçuşlarımızı durdurmak zorunda kaldık. Ben inanıyorum gelecek yıllarda Türkiye'de önemli bir ponatsiyer var. Çin'in en büyük hava yolu şirketi olarak Çin ve Türkiye arasında köprü görevi görmeye arzuluyoruz" diye konuştu.

İGA Havacılık Geliştirme Direktörü Majid Khan ise Vuhan'dan sonra Guangzhou'ya da İstanbul'dan sefer başlatıldığını söyledi. Seferlerin Avrupa'nın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı'ndan gerçekleştirildiğini belirten Khan, "Çin'deki kısıtlamalar kaldırıldı. Pandemi önce Türkiye'ye Çinli turistler için önemli bir turistik destinasyon haline gelmişti. İstanbul Havalimanı'nda Çinli yolcular için çok şey var. Çince konuşan personelden, Çince yönlendirmelere kadar her şey var." dedi.

Yolculardan Cheng Qoing, Guangzhou'ya İstanbul'dan direk uçuş başlamasından dolayı mutlu olduğunu söyledi. Bilet fiyatlarının uygun olduğunu belirten Quing, "Fiyatlar çok yüksek değil, ödeyebiliyoruz. Gelecekte Çin'in diğer kentlerine de direk uçuş başlamasını bekliyoruz. Buradaki insanların çoğu benim gibi transfer yolcusu. Çoğu İngiltere'den geldi" şeklinde konuştu.

Yazarlar