SON DAKİKA
Tarih : 2023.09.27 22:31:11

Sonuçlar Açıklandı, Türk Havacılık Uzay Sanayi Birinci Oldu

Türk Havacılık Uzay Sanayii kurulduğu 1973 yılından itibaren edindiği tecrübeler ile özgün platformları Türk Havacılık ekosistemine kazandırmaya devam ederken diğer yandan yerli otomasyon ve dijitalleştirme teknolojileri, yapay zekâ, veri analitiği ve Endüstri 4.0 alanlarında da çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çalışmalar kapsamında Türkiye’nin farklı sektörlerinden ve “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri 2022” araştırmasına dahil olan şirketler arasında Türk Havacılık Uzay Sanayii, 12,5 milyar TL’lik Ar-Ge harcaması ile 2022 yılında en fazla Ar-Ge harcaması yapan şirket ünvanını elde etti. Böylelikle TUSAŞ bir önceki yıla göre Ar-Ge harcamasını yaklaşık üç kat artırmış oldu. Ulusal Patent başvurusunda 66, Uluslararası patent başvurusunda 35 ve faydalı model başvurusunda 29 olmak üzere toplam 130 başvuru gerçekleştiren Türk Havacılık Uzay Sanayii, uzun süredir teknolojinin Ar-Ge’sine yönelik gerçekleştirdiği yatırımlar ile Türk Savunma Sanayii‘si başta olmak üzere küresel havacılık ekosistemine güç katmaya devam ediyor.

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil; ‘‘Bu yıl 10’uncusu açıklanan araştırmaya göre Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan ilk 250 firma arasında birinci sıraya çıktığımız için büyük gurur duyuyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın gece gündüz demeden özverili çalışmaları sonucunda hayata geçirdiğimiz platformlarımızın yanısıra gerçekleştirdiğimiz patent başvurularında her geçen yıl artırarak bu alanda büyük bir ivme kazandık. Bir platform üretmeniz yeterli olmuyor, onu son teknolojilerle de donatmanız gerekiyor. Bu sebeple geleceği yakından takip ediyor ve Ar-Ge alanında ciddi yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra da yatırımlarımıza devam edeceğiz.‘‘ dedi.

Yazarlar