SON DAKİKA
Tarih : 2023.01.17 13:02:00

Stellantis, Archer İle Elektrikli Uçak Yapacak

Stellantis, Archer’ın kısa süre önce açıkladığı Covington, Georgia’daki üretim tesisini faaliyete geçirmek için güçlerini birleştirme kararı aldı. Dünyanın önde gelen otomotiv gruplarından Stellantis ve Archer Aviation Inc., Archer’ın Amiral Gemisi elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağı Midnight’ı üretmek için güçlerini birleştiriyor.

İki şirket, 2024’te Midnight uçağını üretmeye başlamayı planlıyor. Midnight; güvenli, sürdürülebilir, sessiz çalışacak şekilde tasarlandı ve 454 kg’nin (1.000 pound) üzerinde taşıma kapasitesi ile dört yolcu ve bir pilot taşıyabiliyor. Midnight, 100 millik bir menzile sahip, yaklaşık 10 dakikalık şarj ile yaklaşık 20 millik kısa mesafeli yolculuklar için optimize edilmiş durumda. Şehir içi hava ulaşımı endüstrisindeki bu benzersiz ortaklık, Midnight uçağını pazara sunmak için her şirketin güçlü yanlarını ve yetkinliklerini artıracak.

Archer üst seviye eVTOL ekibi, elektrikli aktarma organları ve sertifikasyon uzmanlığı sağlarken, Stellantis ise ortaklığa gelişmiş üretim teknolojisi ve uzmanlığı, deneyimli personeli ve sermayesi ile katkıda bulunacak. Bu kombinasyon, Archer’ın ticarileştirme planlarını karşılayarak uçak üretimini hızla ölçeklendirmeye ve Archer’ın üretime geçerken yüz milyonlarca dolarlık harcama yapmadan ticarileşme yolunda güçlenmesine yardımcı olacak.

Stellantis, Archer’ın eVTOL uçağını ayrıcalıklı sözleşmeli üretici sıfatıyla toplu olarak üretmeyi hedefliyor.Stellantis, ayrıca Archer’ın 2023’te gerçekleştirmeyi öngördüğü iş hedeflerine ulaşılmasına bağlı olarak, kendi rızası ile, 2023 ve 2024 yıllarında Archer’ın geri çekilme olasılığına karşı, 150 milyon dolara kadar öz sermaye sağlayacak.

Yazarlar