SON DAKİKA
Tarih : 2023.05.15 17:32:12

TALPA Hava Şehitlerini Mezarları Başında Andı

Edirnekapı Hava Şehitliğinde icar edilen törende, TALPA Yönetim Kurulu üyeleri, şehit aileleri, Türk Hava Yolları temsilcileri, ACT Havayolları Temsilcileri, Tassa, Pilvak, Hava İş Sendikası, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği, Havacılık Tıbbı Derneği ve emekli pilotlar Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” hedefiyle görev yaparken yaşamını yitiren meslektaşlarına şükranlarını sundular.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende bir konuşma yapan TALPA Başkanı Kpt. Plt. R. Okan ÜREKSOY konuşmasında,  "Bugün 15 Mayıs, aziz şehitlerimizi anmak üzere icra ettiğimiz bu son derece anlamlı törene teşrif ederek vefa duygusunu gösteren sizlere şükranlarımı sunuyorum. Bir medeniyet projesi olarak 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet ile birlikte havacılığımız ivme kazanmış, havacılığın önemini diğer ülkelerden çok önce fark eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk konuyu veciz biçimde ifade etmiştir: “Geleceğin en etkili silahı da, aracı da hiç kuşkunuz olmasın tayyaredir. Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize haber yollayacaktır. Bu mucizenin gerçekleşmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, batıdan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.” Bu eşsiz öngörüsüyle söylediği “İstikbal Göklerdedir” sözüyle Türk gençlerine bir hedef göstermiştir.

Bu hedef doğrultusunda Türk ulusu sadece Fesa Evrensev, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi efsane havacıları değil çok sayıda isimsiz kahramanı da yetiştirmiştir. Bugün dünya havacılığında önemli bir yeri olan havacılığımız, gökyüzüne aşkla bağlı meslek büyüklerimizin akıttığı, kan, ter, gözyaşı ve deneyimlerine çok şey borçludur. 1914 yılında yaşamlarını yitiren Yüzbaşı Fethi bey, Yüzbaşı Sadık bey ve Teğmen Nuri bey uçaklarının düşmesi sonucu havacılık tarihimize ilk şehitlerimiz olarak geçmişlerdir. Bugün havacılığımız onların ve çok güç şartlarda mesleğini yaparken yaşamlarını yitiren başta Fethi, Sadık ve Nuri beyler olmak üzere havacılık şehitlerinin aziz hatıraları üzerinde yükselmektedir. 1926 yılında ilk kez anılan hava şehitlerimizi, 97 yıldır her 15 Mayıs’ta anmanın kutsal bir görev, minnet duygularımızı ifade etme olanağı bulduğumuz asla unutulmayacak bir tarih olduğunun bilinci ile bugün de kabirleri başında rahmetle anıyoruz. Şehadetleri ile biz Türk pilotlarına ışık ve yol gösteren, ülkemiz ve havacılığımız için canlarını veren asker ve sivil tüm şehitlerimizin toprağa değil bu milletin kalplerine ve gönüllerine gömülmüş olduklarını biliyor, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz.” diyerek tamamladı.

Anıta çelenklerin konulmasından sonra Şehitlikteki Şeref Defteri TALPA Başkanı Kpt. Plt R. Okan ÜREKSOY tarafından imzalandı.

Şeref Defterine şu ifadeler yazıldı

Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği hedefe ulaşmak için 100 yıldır sürdürülen mücadelede Ülkemiz ve havacılığımız için canını veren aziz şehitlerimiz; sizlerin Havacılığımızın bugünlere gelmesini ne zor şartlarda ne cesur ve fedakâr görevler yaparak sağladığınızın bilincinde olarak, biz öğrencileriniz de bugün havacılığımızı dünyada eşi benzeri görülmemiş bir kriz ortamından yeniden özgür göklerdeki yerini aldırmak için aynı fedakarlıkla görevlerimizin başındayız. Bize bıraktığınız kutsal ve rengini sizlerin asil kanından alan şanlı bayrağımızı sizlerden aldığımız güç ve feyz ile dünyanın dört bir yanında dalgalandırmaya devam edeceğiz. Aziz hatıralarınız önünde saygı ile eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun.

Kpt. Plt. Okan ÜREKSOY

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği Yön. Krl. Bşk. TALPA Başkanı ve pilotlar, şehit aileleri ile sohbet ederek acılarını paylaştı.

Tören, katılımcıların THY şehitliğine çelenk koyması, şehitlerin kabirlerini ve görev başında yaşamını yitiren THY personelinin kabirlerini ziyaret ederek kırmızı ve beyaz karanfiller bırakmaları ile son buldu. Ruhunuz şad olsun.

Yazarlar