SON DAKİKA
Tarih : 2024.05.15 14:52:39

TALPA Hava Şehitlerini Şehitlikte Düzenlenen Törenle Andı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı. Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA Yönetim Kurulu üyeleri, THY A.O temsilcileri, Ayjet Uçuş Okulu, Türk Havak, Havaİş, HavaSen, Tassa, Tatca, Vecihi Hürkuş Derneği, Şehit yakınları ve muharip gaziler ile emekli pilotlar Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir.’ hedefini daha da ileriye taşımak için görev yaparken yaşamını yitiren meslektaşlarına şükranlarını sundular.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende bir konuşma yapan TALPA Başkanı Kpt. Plt. Okan ÜREKSOY şunları söyledi;

Saygıdeğer konuklar,

Bugün 15 Mayıs, aziz şehitlerimizi anmak üzere icra ettiğimiz bu son derece anlamlı törene teşrif ederek vefa duygusunu gösteren sizlere şükranlarımı sunuyorum. Havacılığın önemini diğer ülkelerden çok önce fark eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk konuyu veciz biçimde ifade etmiştir: “Geleceğin en etkili silahı da, aracı da hiç kuşkunuz olmasın tayyaredir. Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize haber yollayacaktır. Bu mucizenin gerçekleşmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji daha şimdiden bunu müjdeliyor.

Bize düşen görev ise, batıdan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.” Bu eşsiz öngörüsüyle söylediği “İstikbal Göklerdedir” hedefi doğrultusunda Türk ulusu sadece Fesa Evrensev, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi efsane havacıları değil çok sayıda isimsiz kahramanı da yetiştirmiştir. Bugün dünyada önemli bir yeri olan havacılığımız, gökyüzüne aşkla bağlı meslek büyüklerimizin akıttığı, kan, ter, gözyaşına ve deneyimlerine çok şey borçludur. Yüzbaşı Fethi bey, Yüzbaşı Sadık bey ve Teğmen Nuri bey 1914 yılında uçaklarının düşmesi sonucunda ilk şehitlerimiz olarak havacılık tarihimize geçmişlerdir.

Bugün havacılığımız onların ve çok güç şartlarda mesleğini yaparken yaşamlarını yitiren havacılık şehitlerimizin aziz hatıraları üzerinde yükselmektedir. 1926 yılında ilk kez anılan hava şehitlerimizi, 98 yıldır her 15 Mayıs’ta anmanın kutsal bir görev, minnet duygularımızı ifade etme olanağı bulduğumuz asla unutulmayacak bir tarih olduğunun bilinci ile bugün de kabirleri başında rahmetle anıyoruz.Şehadetleri ile biz Türk pilotlarına ışık ve yol gösteren, ülkemiz ve havacılığımız için canlarını veren asker ve sivil tüm şehitlerimizin toprağa değil bu milletin kalplerine ve gönüllerine gömülmüş olduklarını biliyor, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz.” diyerek tamamladı.

Anıta çelenklerin konulmasından sonra Şehitlikteki Şeref Defteri TALPA Başkanı Kpt. Plt Okan ÜREKSOY tarafından imzalandı. Tören, katılımcıların THY şehitliğine çelenk koyması, şehitlerin kabirlerini ve görev başında yaşamını yitiren THY personelinin kabirlerini ziyaret ederek kırmızı ve beyaz karanfiller bırakmaları ile son buldu. 

Yazarlar