SON DAKİKA
Tarih : 2024.01.17 17:17:29

THK Üniversitesi’nde Geleceğin Uçak Bakım Teknisyenleri Yetişiyor

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Ankara Havacılık Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Programı'nda, savunma sanayii ve sivil havacılık alanında donanımlı ara eleman ihtiyacına yönelik nitelikli uçak bakım teknisyenleri eğitim görüyor.

Türkiye'de hemen her sektörde yetişmiş iş gücü için adımlar atılıyor. Bu kapsamda Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Ankara Havacılık Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2013 yılında kurulan Uçak Teknolojisi Programı, 136 öğrencisiyle eğitim-öğretimini sürdürüyor. İlk açıldığı yıldan itibaren Uçak Teknolojisi Programına kız öğrencilerin ilgisi de arttı.

16 kız öğrenci eğitim görüyor

2013 yılında sadece 1 öğrencinin eğitim gördüğü bölümdeki kız öğrenci sayısı şu anda 16'ya ulaştı. Öğrenciler, uçağın motor, gövde, elektronik sistemleri, yakıt tankının kontrol, bakım ve onarımını kapsayan uygulamalı eğitimlerle kendilerini geliştiriyor. Öğrenciler ayrıca, hava aracı bakımı için gerekli olan teknik cihazların teminini sağlamak gibi birçok teknik eğitim de alıyor. Hem teorik hem de pratik eğitimlerin verildiği bölümde, sivil havacılık sektörü ve savunma sanayii alanında donanımlı ara eleman ihtiyacını karşılamak için nitelikli uçak bakım teknisyenleri yetiştiriliyor.

"Dünyanın her yerinde iş bulabilirler"

THK Üniversitesi öğretim görevlisi Ali Karademir, Uçak Teknolojisi Programının, savunma sanayii ve sivil havacılığın ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek için kurulduğunu söyleyerek, "Burada öğrencilerimizi hem teorik hem de uygulamalı eğitimlerle yetiştiriyoruz. Bu yıl eğitime başlayan öğrencilerimizin 8’i kız öğrencilerden oluşuyor. Geçen yıl da 8 kız öğrencimiz eğitime başlamıştı. Kız öğrencilerimiz bu bölümü seçmekten korkmasınlar, çekinmesinler. Uçak Teknolojisi Programında 2013 yılından bu yana mezun kız öğrencilerimiz var. Hem savunma sanayiinde hem de sivil havacılığın özellikle bayrak taşıyıcı kurumu olan Türk Hava Yolları’nda yoğun olarak çalışıyorlar. Bu mesleğin ayrıca şöyle bir güzelliği de var; dünyanın her yerinde iş bulabilirsiniz. Maddi olarak da gayet tatminkar bir meslek."

Kontenjanın yüzde 10'u kız öğrencilere

THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rahmi Er de Uçak Teknolojisi Programının üniversitenin gözde programlarından olduğunu söyleyerek, "Bu programa kız öğrencilerin ilgisi de her geçen yıl artmaktadır. Biz kız öğrencilerimizin, kadınlarımızın hayatın her sektöründe erkekle birlikte omuz omuza görev almasının ülke kalkınması için önemli olduğunu düşünüyoruz. Sosyal bilimlerde kız öğrencilerimizin okullaşma oranı erkek öğrencilerimize göre yüzde 60-70 çok daha fazla. Uçak Teknolojisi Programında da kontenjanımızın yüzde 10’unu kız öğrencilerin oluşturduğunu görüyoruz. Uçak Teknolojisi gibi bir programda uçakların bakımını yapmayı göze almış ve bunu üstlenen kız öğrenciler bizim için oldukça anlamlıdır." ifadelerini kullandı.

Yazarlar