SON DAKİKA
Tarih : 2018.10.31 14:57:51

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’den İstanbul Havalimanı Değerlendirmesi

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'den İstanbul Havalimanı değerlendirmesi THY Genel Müdürü Bilal Eşki: "Böyle tarihi bir ana şahitlik etmekten dolayı heyecanlıyız"

İstanbul Havalimanı'nda ilk tarifeli seferinde konuşan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi," Böyle tarihi bir ana şahitlik etmekten dolayı oldukça heyecanlıyız, yolcularımızla birlikte olmaktan çalışanlarımız ile birlikte olmaktan son derece mutluyuz" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı'nda ilk tarifeli sefer heyecanı yaşandı. İlk uçuş öncesi havalimanının iç hatlar terminalinde düzenlenen törene katılan Türk Hava YollarıGenel Müdürü Bilal Ekşi, tarihi nitelik taşıyan uçuşa ilişkin basın mensuplarına değerlendirmede bulundu. Türk Havayolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Bugünkü ilk uçuşumuzu Boing 777 ile Ankara'ya yapıyoruz. Böyle tarihi bir ana şahitlik etmekten dolayı oldukça heyecanlıyız, yolcularımızla birlikte olmaktan çalışanlarımız ile birlikte olmaktan son derece mutluyuz. Türk Milletine, Türk insanına gurur veren bir proje bunun da ilk açılışını yolcularımızla birlikte yapıyoruz. Bu havalimanının resmi açılışı 29 Ekim'de Cumhurbaşkanımız tarafından yapıldı, havacılık kuralları gereği 30 Ekim de burası güvenlik aramasına tabi tutuldu ki uluslararası kurallar gereği yapılması gerekiyordu. 31 Ekimde de ilk seferimize başlıyoruz. Bugün 11.10 da Ankara seferimiz olacak daha sonradan ise 17.30'da Lefkoşa'ya bir seferimiz olacak ve bugünü böyle tamamlayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

İki ay boyunca günde 5 sefer İstanbul Havalimanı'ndan gerçekleştirilecek uçuşlara ilişkin bilgi veren Ekşi, "Yarından itibaren Ankara, Antalya, İzmir'e tek birer sefer ve Lefkoşa'ya bir sefer yapacağız. 8 Kasım'dan itibaren de bu uçuşlara Bakü'yü de ilave edeceğiz. Dolayısıyla günde 5 sefer ile 2 ay boyunca devam edeceğiz. Burada esas amacımız, 1 Ocak'ta en ufak bir eksiklik olmadan, yolcularımızı mağdur etmeden Atatürk Havalimanındaki bütün operasyonumuzu 1 Ocak itibariyle buraya taşımayı düşünüyoruz. Şu anda baktığımız zaman çok güzel bir havalimanımız var, şu anda yüzde 99'u bitmiş durumda ufak tefek aksaklıklardan yolcularımız aksaklık yaşamaması için çalışıyoruz. 1 Ocak itibariyle bütün çalışmalarımızı taşıyıp tamamlayacağız" dedi.

"Devasa bir projenin hizmete açılması bir Türk başarısı olarak da adlandırılabilir" İstanbul Havalimanı'nın çok kısa bir sürede tamamlanarak hizmete alınmasının gurur verici olduğunu vurgulayan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Bir Türk olarak olarak gurur duyuyorum, 42 ay gibi kısa bir sürede böyle devasa bir projenin hizmete açılması bir Türk başarısı olarak da adlandırılabilir. Birkaç sene sonra bu havalimanının neler ifade ettiğini hep beraber göreceğiz. Global bir aktarma merkezi haline gelecek bir yerde duruyoruz şu anda, dünyadaki ipek yolu dediğimiz aktarma merkezlerinin buraya gelip buradan dağılacağı bir havalimanından bahsediyoruz. Biz bu sebepten dolayı yeni havalimanımız için konsept çalışması olarak dünyanın dört bir yanından insanlar buraya geliyor ve buradan gidecekleri noktalara dağılacakları için bu şekilde çalışacak bir akış sistemi kurduk. Bunun dışında kabin memurlarımıza milli renklerimize uygun ilk defa konsept çalışması yapıldı. Bizler yeni evimizi, yeni havalimanımızı çok seviyoruz, ismi de çok güzel oldu 'İstanbul Hava Limanı'. Dolayısıyla burası hem Türk Hava Yollarına değer katacak hem de Türk Hava Yolları burayla çok daha yükseklere ulaşacaktır" diye konuştu.

Yazarlar