SON DAKİKA
Tarih : 2023.10.18 13:49:13

THY Teknik A.Ş. Dünyanın En Büyük ACT Suite Müşterisi Oldu

Airbus Bakım Onarım Eğitim Yazılımının uzun süredir kullanıcısı olan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki tesislerindeki Airbus Competence Training (ACT) Suite destekli sınıf sayısını yediye çıkardı.

İmzalanan üçüncü A320 ACT Suite sözleşmesi, A320, A330 ve A350 sınıfları için yapılan önceki anlaşmalara eklenerek Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.'nin toplam ACT Suite destekli sınıf kapasitesini 7’ye yükseltti. Bu sınıflar sayesinde, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. her yıl yaklaşık 600 teknisyene kesintisiz bir şekilde niteliklilik eğitimi verebilecek. ACT Suite sınıfları, Türk Hava Yolları için kısa ve uzun menzilli platformlarla ilgili yüksek kaliteli eğitimler sunarak bölgedeki bakım faaliyetlerinin büyümesinin sürdürülmesine aktif olarak katkıda bulunacak. ACT Suite, gelişmiş teknolojisiyle sanal gerçeklikte üç boyutlu eğitim deneyimi sunuyor.

Senaryo tabanlı program, hem teorik hem de pratik sorunları gidermeye olanak tanıyor ve 'yaparak öğrenme' yaklaşımına odaklanıyor. Simülasyonu eğitimin en erken aşamalarında devreye sokarak eğitim alan kişiye gerçekçi bir deneyim sunuyor. Bu sayede gerçek uçaklar üzerinde yapılan pratik eğitimi ve ilgili maliyetleri azaltırken kişilerin becerilerini güvenli bir ortamda geliştirmelerini mümkün kılıyor.

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Zekeriya Demir konu ile ilgili şunları söyledi: "ACT Suite konsepti ile donatılmış sınıflarımız sayesinde teknisyenlerimize hem görsel açıdan ilgi çekici bir eğitim süreci sunuyoruz hem de onları bakım ortamının zorluklarına hazırlıyoruz. Böylece yetkin teknisyenlerimizle yaptığımız bakımlarımız sayesinde yolcularımıza daha emniyetli bir uçuş deneyimi sunmayı hedefliyoruz.”

Airbus Avrupa Ticari Hizmetler Başkanı Charbel Youzkatlı ise yaptığı açıklamada, “Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.'nin Airbus Services'e duyduğu güvenden dolayı mutluyuz ve bu işbirliği ile bir kilometre taşını daha geride bıraktığımız için memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca, bu yedinci ACT paketi Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.’nin etkileyici bir yapılanma ortaya koymakla birlikte gelecekteki büyüme planları için de hazır olduğunu gösteriyor,” dedi.

Önümüzdeki 15 ila 20 yıl içinde 700.000'den fazla uçak bakım teknisyeni ve mühendisine ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor. Airbus Hizmetleri; havayolları, bakım onarım hizmetleri sağlayan firmalar ve akademiler için kapsamlı bir çözüm portföyü sunuyor.

Yazarlar