SON DAKİKA
Tarih : 2023.08.31 00:31:51

THY Uçaklarında Kokpitte Namaz Kılmak Artık Serbest

Bir THY pilotu, “Uçuş sırasında kokpitte namaz kılmak uçuş güvenliği açısından riskli” dediği için işten atılmıştı. Türk Hava Yolları (THY) uçaklarında artık kokpitte namaz kılmak serbest. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 4 gün önce onayladığı THY “uçuş operasyon” yönergesi ile kokpitte namaz kılmaya izin çıktı.

Medyada gündem olan "kokpitte namaz" tartışmasının ardından THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, kokpitte namaz kılmak isteyen pilotlar için düzenleme getirileceğini açıklamıştı. Patronlar Dünyası'nın haberine göre, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün 4 gün önce onayladığı THY "uçuş operasyon" yönergesi ile kokpitte namaz kılmaya izin çıktı. Düzenleme, 24 Ağustos'ta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün de onayı ile yürürlüğe girdi.

THY uçuş operasyon yönergesinde yer alan C maddesinde şu ifadelere yer verildi: "Türk Hava Yolları, uçuş sırasında uçuş mürettebatının zihinsel fiziksel sağlığına önem vermektedir. Bu nedenle, uçuş ekibi üyelerinin uçuşun kritik olmayan aşamalarında esneme ve hafif egzersizler için kısa molalar vermesine veya kokpitte dua etme, inancının gereğini yerine getirmesine izin vermektedir."

Aynı gün onaylandı

THY Uçuş İşletme Koordinasyon Müdürü İzzet Berk Bingöl, THY Kalite Güvence Müdürü Bilal Yardım, Muhammed İkbal Abay, THY Başkan Yardımcısı (Döküman ve uyumluluk) Levent Akyol, Yönetim Kurulu üyesi Bilal Tek, Genel Müdür Yardımcısı (Uçuş İşletme) Mehmet Kadaifçiler tarafından imza altına alınan ve 24 Ağustos'da düzenlenen THY'nin "uçuş operasyon yönergesi" aynı gün Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz nisanda gerçekleşen yurtdışı uçuşu sırasında kokpitte namaz kılmak isteyen ikinci pilota, 30 yıllık kaptan pilot, "Uçuş güvenliğini tehlikeye atabilir" diyerek karşı çıkmıştı. İddiaya göre; kaptan pilot, ikinci pilotun namaz kılmasını engellediği gerekçesi ile işten çıkarılmıştı. Karar, uçuştan birkaç gün sonra kaptan pilota sunulurken, THY Yönetim Kurulu Başkanı Bolat’ın, sebebini soran pilota, “Sebep söylemek zorunda değilim, istediğimi atarım” dediği öne sürülmüştü. Medyada gündem olan "kokpitte namaz" tartışmasının ardından Bolat, kokpitte namaz kılmak isteyen pilotlar için düzenleme getirileceğini açıklamıştı.

Yazarlar