SON DAKİKA
Tarih : 2023.12.06 14:28:23

THY Yetiştirmek Üzere Pilot Adayı Arıyor

THY resmi internet üzerinden yetiştirilmek üzere pilot adayı aradığını duyurdu. Türk Hava Yolları, yetiştirilmek üzere II. Pilot Aday Adayı için yeni ilan yayınladı.

THY internet sitesinden kariyer bölümünde yayınlanan ilan ve aranan şartlar şöyle:

GENEL KOŞULLAR

T.C. vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak,

En az lisans derecesi mezunu (örgün veya açık öğretim) olmak,

*Yurt dışı üniversitelerden mezun olan adaylardan YÖK denklik belgesi istenmektedir.

31.12.2002 tarihinden önce ve 01.01.1993 tarihinden sonra doğmuş olmak,

Boy uzunluğunun 160cm’den kısa, 195 cm’den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine (20-30 aralığında) uygun olmak,

Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,

Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,

Daha önce görev aldığı kuruluşlardan disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak,

Daha önce THY AO ve THY AO‘nun iştirak şirketlerinden disiplinsizlik veya fesih yoluyla ayrılmış olmamak.

YABANCI DİL (İNGİLİZCE) KOŞULU

Başvuru tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek

TOEFL (IBT): 60 (speaking : min.18)

IELTS (Akademik veya Genel): 6 (speaking : min.6)

PTE (Akademik): 46 (speaking : min.46)

İlana başvuran ve dil belgesini başvuru aşamasında temin edemeyen adaylara, Türk Hava Yolları tarafından yapılacak İngilizce sınavında başarılı olmaları koşuluyla, kurul mülakatı süreci öncesine kadar dil belgesini tamamlamaları için süre tanınacaktır. Adayların; İngilizce sınavından başarılı olsalar dahi kurul mülakatı öncesi belirtilen dil belgelerinden birini ibraz etmeleri gerekmektedir. TOEFL Home Edition, IELTS Online ve PTE Online sınavları kabul edilmemektedir.

SAĞLIK KOŞULLARI

Seçme süreçlerinde başarılı olan adayların, işe başlama aşamasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından kendi imkanları ile sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir. (SHGM yetkili kurumdan alınmış olumlu rapor olsa bile, Türk Hava Yolları kendi iç prosedürleri çerçevesinde ek tetkikler isteyerek veya ek sağlık koşullarına bağlı olarak adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkına sahiptir.)

Adaylar Türk Hava Yolları sağlık muayenesi esnasında tıbbi özgeçmişi hakkında (ilaç kullanımı, ameliyat, doğumsal bozukluklar, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, böbrek taşı, yaralanmalar vb.) doğru beyanda bulunmak zorundadırlar. Adaylar işe başladıktan sonra tıbbi özgeçmişinde beyan etmediği hastalık tanısı tespit edilmesi durumunda uygulanacak idari sürece dair herhangi bir hak talebinde bulunamazlar.

BAŞVURU ŞEKLİ VE İZLENECEK YOL:

Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet üzerinden başvurmaları gerekmektedir. İnternet başvurusu dışında herhangi bir şekilde başvuru kabul edilmeyecektir. E-devlet üzerinden Adli Sicil Arşiv Kaydı belgesi alınırken kurum türü alanı “Resmi” olarak, belgenin neden verileceği alanı ise “Diğer” seçilerek alınması gerekmektedir. Hâlihazırda dil belgesi bulunan adaylar DLR-1 sınavına davet edilecektir. Dil belgesi bulunmayan adaylar Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilecek İngilizce sınavına davet edilecektir.

Kriterlere uygun olmayan adaylar sürece devam edemeyecektir. Lisans mezuniyeti olan adaylar e-devlet üzerinden alacakları mezuniyet belgesi veya diploma görüntüleri ile başvuru yapabilmektedir. (Transkript kabul edilmemektedir.)Lisans derecesinde 3 ay içerisinde mezun olabilecek adaylar; üniversitelerinden ilgili şartları sağlayarak 3 ay içerisinde mezun olabileceklerine dair resmi yazı ile ilana başvuruda bulunabilecektir. (Öğrenci belgesi kabul edilmemektedir.)

Bu adayların diplomalarını mülakat aşamasına kadar ibraz etmeleri gerekecektir. Tüm süreç sonunda başarılı olan adaylara iş teklifi yapılacak olup işe başlama belgeleri hazırlamaları istenecek ve adayın istenen belgeleri teslim etmesi akabinde işe alım süreci tamamlanacaktır.

NOTLAR:

İngilizce sınavı hariç aynı süreçten iki defa olumsuz olan adaylar süreçlere tekrar dahil olamamaktadır. Herhangi bir süreçten ilk defaolumsuz olan adayların süreçlere tekrar dahil olabilmeleri için açılacak olan bir sonraki ilana ilan kriterlerini karşılamak koşuluyla tekrar başvuru yapmaları gerekmektedir.

Adaylar re-test (bekleme) süresi dolmadan ilana başvuru yapabilmektedir. Yetiştirilmek Üzere II.Pilot Aday Adayı Değerlendirme Süreçleri: İngilizce Sınavı (Dil belgesini başvuru aşamasında beyan edemeyen adaylar katılacaktır.)

Aday, ilana başvuru gerçekleştirdiği tarihten itibaren yaklaşık 15 gün sonra sınava davet edilir.

DLR-1 Testi (Teknik Yeterliliklerin Değerlendirilmesi) İngilizce sürecini başarıyla tamamlayan aday yaklaşık 3 hafta içerisinde DLR-1 testine planlanır.

YETKİNLİK DEĞERLENDİRMESİ

DLR-1 sürecini başarıyla tamamlayan aday yaklaşık 2 hafta içerisinde Yetkinlik değerlendirmesine planlanır.

KURUL MÜLAKATI, EVRAK KONTROLÜ VE BOY-KİLO ÖLÇÜMÜ

Yetkinlik değerlendirmesini başarıyla tamamlayan aday yaklaşık 2 hafta içerisinde kurul mülakatına planlanır.

Yazarlar