SON DAKİKA
Tarih : 2022.01.27 18:51:54

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat Oldu

İlker Aycı'nın Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı görevinden istifası sonrası yerine gelen isim netleşti. THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat oldu. Türk Hava Yolları'nın KAP'a yaptığı bildirim ile yönetim kurulu netleşmiş oldu.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, görevinden istifa etme kararı aldı. İlker Aycı'nın istifa etmesinin talebi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geldi. Aycı’dan boşalacan başkanlık koltuğuna kimin geçeceği merak edilirken yerine gelecek isim de böylece belli oldu.

AHMET BOLAT KİMDİR?

1959 Konya doğumlu olan Prof. Dr. Ahmet Bolat İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1984'te ABD'de Stanford Üniversitesi'nde Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisansını, 1988'de University of Michigan'da Endüstri ve Operasyonlar Mühendisliği bölümünde doktorasını tamamladı. Bolat iş hayatına 1981'de Yıldız Kalıp Şirketi'nde tasarım ve üretim mühendisi olarak başladı.

1985 ve 1988 yılları arasında University of Michigan'da araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve yardımcı doçent görevlerinde bulundu. 1988'den 2005'e kadar olan dönemde Riyad King Saud University'de yardımcı doçent, doçent ve profesör pozisyonlarında görev aldı. Yeni görevine atanana dek THY A.O'nda Yatırım Yönetimi, Uluslararası ilişkiler ve Anlaşmalar ile İnovasyon ve Projeler Başkanlıklarından sorumlu Genel Müdür (Yatırım ve Teknoloji Yardımcısı olarak çalıştı.

Yazarlar