SON DAKİKA
Tarih : 2020.05.07 22:02:25

THY Yurtiçi, Yurtdışı Uçuş Seferleri Tarih Belli Oldu

Dünyadaki tüm hareketi neredeyse duraklatan corona virüs salgını doğal olarak uçuş seferlerini de etkiledi. Salgının yayılım hızını düşürmek için gerçekleştirilen yasaklar nedeniyle uçak seferleri yapılamıyor. Vatandaşlar uçuşların ne zaman başlayacağını, THY yurtiçi yurtdışı uçak seferlerinin tekrar ne zaman açılacağını merak ediyor. Uçak seferleri koronavirüs salgını kapsamında uygulanan yasaklardan dolayı durdurulmuştu.

Uçuş sayısının arttığı son yıllarda bu durum vatandaşları mağdur etse de yaşanan olağanüstü günler nedeniyle sabırla bekleyişlerini sürdürüyorlar. İkinci bir emre kadar havayolu firmaları tarafından Türkiye'de durdurulan iç hat ve dış hat seferleri tekrar ne zaman başlayacak? Mayıs ayı normalleşme planının açıklanmasının ardından yurt içi ve yurt dışı uçuşları hakkında planlanan uçuş tarihleri açıklandı.

'Uçak seferleri tekrar hangi tarihlerde başlayacak?

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, "Biliyoruz zor ama bu mücadeleyi kazanmak için hep beraber biraz daha sabretmemiz lazım. Maalesef, iç ve dış hat tarifeli seferlerimizi 28 Mayıs 2020 tarihine kadar iptal etmek zorundayız." ifadelerini kullandı. THY yeni bir uçuş planı hazırladı. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan planlamaya göre, Haziran ayında tüm iç hat uçuşlarını başlatmayı düşünen THY, dış hat uçuşlarını ise kademeli olarak gerçekleştirmeye başlayacak.

Yasağın ardından ilk etapta uçuşların yüzde 60'nın icra edilmesi planlanıyor. Üç aylık düzenlenen uçuş planlamasına göre, Haziran ayında yurt dışına 19 ülkeye 23 noktada haftalık 75 frekans uçuş gerçekleştirilecek.

Bu noktalar Kanada Toronto, Kazakistan Almatı, Afganistan Kabil, Japonya Tokyo, Çin Şanghay, Güney Kore Seul, Singapur, Danimarka Kopenhag, İsveç Stockholm, Norveç Oslo, Almanya'da Frankfurt, Berlin, Düsseldorf ve Münih, Avusturya Viyana, Hollanda Amsterdam, Belçika Brüksel, Beyaz Rusya Minsk, Gürcistan Tiflis, Lübnan Beyrut, Kuveyt ve İsrail Tel-Aviv seferlerini icra etmeyi planlıyor.

Haziran ayında yurt dışı uçuşlarına başlamayı planlayan Türk Hava Yolları Temmuz ve Ağustos ayında ise uçuşlarını arttıracak. Yapılan planlamaya göre THY Temmuz ayında 74 ülke ve 103 noktaya haftalık 572 frekans, Ağustos ayında ise 98 ülke 160 noktaya 937 frekans uçuş yapmayı planladı. Böylelikle uçuşlar üç aylık dönemde kademeli olarak arttırılacak.

Yazarlar